Kako je početnička greška srušila Internet?
Stotine miliona ljudi širom sveta su se u petak, 19. jula, uverili koliko je, zapravo, ceo Internet 'na staklenim nogama'. Greška u softveru kompanije 'Crowdstrike', nazvanom 'Falcon Sensor', je uticala na otkazivanje rada Windows operativnih sistema u medijskim kućama, bolnicama, aerodromima i brojnim kompanijama, na najmanje dvadeset miliona računara, te oko 300 hiljada kritičnih servera (critical software deployment server). Neki stručnjaci procenjuju i da je posredno pogođeno čak preko 150 miliona računara u globalno povezanim računarskim mrežama. Vrednost same kompanije 'Crowdstrike' je na berzama odmah pala za oko 20 odsto, te je ona izgubila najmanje petnaest milijardi dolara tržišne vrednosti.
Pad sistema širom sveta je nastao nakon što je 'Crowdstrike Falcon Sensor', bitan softver za sajber bezbednost, prisutan na Windows računarima, preko noći dobio unapređenje (software update) koje je sadržalo grešku - i to početničku. Naime, deo softvera je napisan u programskom jeziku 'C++', koji ima nedostatak da kada se u softverskom kodu pojavi naredba da se iz memorije 'pročitaju' podaci koji ne postoje (empty memory bank), on obori čitav program. To ne bi bio veći problem, da 'Crowdstrike' softver ne radi samo kao aplikacija u Windowsu, već i na najosetljivijem i najosnovnijem nivou sistema, 'Kernelu', koji je zapravo 'temelj' celih Windowsa.
To je na milionima računara dovelo do 'BSoD' - 'Blue Screen of Death', to jest 'Plavog Ekrana Smrti', pada celog operaterivnog sistema i nemogućnošću korišćenja bilo kog softvera. Mnogi korisnici su se na Twitteru (X) požalili i da u njihovim kompanijama nema nikoga da reši problem, jer je petak, te su mnogima odmoru ili već otišli na vikend. Mnoge hitne službe u SAD i Velikoj Britaniji su takođe bile pogođene ovim padom kompjuterskih sistema, kao i pojedine medijske kuće na Balkanu.
Incident sa 'Crowdstrike' softverom pokazuje da u današnjem digitalno i globalno povezanom svetu ničiji uređaj nije doista 'nezavistan' (eng.off-grid). Iako ova softverska greška nije uticala na kompjutere koje pokreće operativni sistem Linux, te na Apple Mac uređaje sa MacOS operativnim sistemom, čini se da je samo pitanje dana kada će sličan softverski propust uticati i na njih. Stručnjaci već navode i da ako je relativno prosta softverska greška u stanju da zaustavi na hiljade letova i aerodrome, te zaustavi mnoge proizvodne pogone i bolnice širom sveta - šta tek treba očekivati u slučaju velikog i dobro koordiniranog sajber napada oe strane Rusije ili Kine?
Ivan Trajković