Београд разматра укидање безвизног режима са Русијом ради приближавања ЕУ?

01-06-2026 02:28:25 | | Фото: Getty © stevanovicigor/ vostok.rs |

Београд разматра могућност укидања безвизног режима са Русијом као један од услова за приступање Европској унији, изјавио је председник Одбора Скупштине Србије за дијаспору и Србе у региону Драган Станојевић, преносе РИА Новости.


"Власти разматрају могућност укидања безвизног режима са Руском Федерацијом ради приступања Европској унији", преноси лист "Известија" његову изјаву.


У новембру 2025. године шеф Делегације Европске уније у Београду Андреас фон Бекерат припремио је извештај о напретку Србије на путу ка европским интеграцијама. У документу је посебно наглашено да Србија треба да усклади своју спољну политику са ставовима Брисела.

Из Министарства спољних послова Србије у марту 2025. је саопштено да се Србија усклађује са стандардима ЕУ и да у том контексту усаглашава свој визни режим са визним режимом ЕУ. Како је Танјугу тада речено у министарству, до краја 2026. биће спроведене све неоподне реформе како би се испунили услови за пуноправно чланство.

У Реформској агенди Републике Србије под називом "Инструмент за реформу и раст за Западни Балкан" наводи се да ће Србија наставити да усклађује своју визну политику са ЕУ.

Србија се обавезала да активно доприноси управљању мешовитим миграционим токовима и јача сарадњу са државама чланицама ЕУ и суседним државама у овој области.

Такође, Београд се обавезао да ће ојачати основе процеса европских интеграција кроз усклађивање своје визне политике са ЕУ.

Наводи се и да усвојени План хармонизације визног режима РС са визним режимом ЕУ садржи јасан план спровођења активности за испуњавање обавезе Србије из приступних преговора са ЕУ, у оквиру Поглавља 24.


Извор: РТ Балкан (Ф)