Израел тражио од САД да се придруже нападу на Иран – наводи Axios
Западни Јерусалим је затражио помоћ Вашингтона у циљању нуклеарног постројења у Фордову, пренео је амерички портал Axios, позивајући се на двојицу израелских званичника.

Према наводима, Израел је затражио учешће Сједињених Држава у својој војној кампањи против Ирана како би елиминисао нуклеарни програм Техерана.
Према речима генералног директора Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Рафаела Гросија, у последњим израелским нападима уништено је више надземних објеката у Ирану, укључујући постројења у Натанзу и Исфахану.
Израел је операцију описао као превентивни потез како би се спречио развој иранског нуклеарног оружја — док Иран доследно негира да има такве намере.
Гроси је навео да је иранска влада обавестила ИАЕА да је мета био и постројење за обогаћивање уранијума у Фордову, које се налази дубоко у планини код града Кума, али да нема индикација да је локација претрпела значајну штету.
Према Аксиос-у, Израел нема на располагању бомбе за пробијање бункера нити стратешке бомбардере довољног домета да би уништио Фордов, док САД поседују оба средства и имају трупе унутар домета Ирана.
Израелски званичници наводно верују да ће мисија Западног Јерусалима пропасти уколико Фордов остане оперативан након завршетка операције.
Један израелски званичник изјавио је за Аксиосда би САД могле учествовати у кампањи и додао да је председник Доналд Трамп у недавном разговору с премијером Бењамином Нетанјахуом наговестио да би то „размотрио ако буде неопходно“. Бела кућа је, међутим, негирала ову тврдњу.
Други амерички званичник потврдио је да је Израел заиста затражио америчко учешће, али да Трампова администрација то не разматра.
Према извештајима, Вашингтон се дистанцирао од израелске операције, упозоравајући да чак и ограничени напад може увући САД у рат. Званичници Беле куће тврде да би сваки напад Ирана на америчке снаге био нелегитиман.
Високи амерички званичник је за Аксиосизјавио да се израелски напади нису могли спречити, али да и даље постоји могућност мирног решења: „Имамо способност да дипломатским путем постигнемо успешно и мирно решење овог сукоба, ако је Иран спреман. Најбржи начин за постизање мира је да се Иран одрекне свог нуклеарног програма.“
Нуклеарни преговори између Техерана и Вашингтона почели су у априлу, а председник Трамп је упозорио да ће, у случају неуспеха дипломатије, уследити војне последице.
У суботу је Техеран отказао шесту рунду преговора која је била заказана у Оману. Ирански председник Масуд Пезешкијан изјавио је да разговори неће бити настављени док не престану израелски напади.
Раније у суботу, председници Русије и САД, Владимир Путин и Доналд Трамп, одржали су телефонски разговор у трајању од 50 минута у којем су, како се наводи, размотрили могућност поновног покретања преговора о иранском нуклеарном програму.
Извор: Аксиос / РТ (Ф)