Упуцан и рањен колумбијски председнички кандидат

08-06-2025 10:09:04 | | / vostok.rs |

Колумбијски сенатор и кандидат за председника, Мигел Урибе Турбај, рањен је у Боготи током предизборног говора пред мањом групом грађана; налази се у животној опасности

Како преносе локални медији, Урибе (39) је погођен три пута – једном у колено и два пута у главу – током скупа који је одржан у једном градском парку у суботу.Урибе се налази у критичном стању.

Након што му је указана прва помоћ, Урибе је хеликоптером пребачен у клинику Санте Фе у Боготи, испред које су се окупиле његове присталице.

Полиција је на лицу места ухапсила 15-годишњег дечака који је осумњичен да је пуцао.

Странка Демократски центар, чији је члан, оштро је осудила напад, оцењујући да он представља претњу не само за једног политичара већ и за демократски поредак у земљи.

И влада Колумбије и председник Густаво Петро осудили су напад. Петро је обећао да ће надлежни органи пронаћи и евентуалне саучеснике, назвавши напад делом ширег криминалног плана.

Покушај атентата осудили су и званичници Стејт департмента САД, оценивши га као напад на демократске вредности.

Снимак напада, који кружи интернетом, приказује тренутак пуцњаве и панику која је уследила међу присутнима.

Miguel Uribe Turbay, who is a conservative candidate for president in Columbia, was shot today. The assailant was apparently 15 years old. pic.twitter.com/eIFVAuzbpU

— The Researcher (@listen_2learn) June 8, 2025

Мигел Урибе Турбај потиче из истакнуте политичке породице блиске Либералној партији. Његов отац је био синдикални лидер и бизнисмен, док је мајка, новинарка Дајана Турбај, страдала 1991. током акције спасавања након отмице коју је извео нарко картел Меделин, под контролом Пабла Ескобара.