Велика Британија рањива на балистичке ракетне нападе – „Тајмс“
У наредних 15 година, такво оружје „ће моћи да погоди Британију из било ког дела света“, рекли су високи извори из области одбране овом листу.
„Рупе“ у британском систему ваздушне одбране изазивају забринутост у Лондону и широм НАТО савеза, пренео је „Тајмс“, позивајући се на изворе из одбране који су истакли могућу рањивост на балистичке ракетне нападе.
Независна комисија која води стратешки преглед одбране, наручен од стране британске владе, наводно је „дубоко забринута“ због стања у систему одбране од пројектила у држави и очекује се да ће фокус ставити на потребу за већим улагањима у ту област, навео је британски лист у суботу.
Неколико чланица војног савеза који предводе САД недавно је изразило „фрустрацију“ због тога што Велика Британија не доприноси довољно одбрамбеним штитовима који би заштитили Европу од могућих напада на великим раздаљинама, наводи се у чланку.
Очекује се да НАТО касније ове године позове британског премијера Кира Стармера да значајно повећа улагања у копнене системе ваздушне одбране (SBAD) како би заштитио кључну инфраструктуру Велике Британије, укључујући нуклеарне електране и војне базе, пише у извештају.
Овај захтев налази се у документу савеза под називом „Циљ способности 2025“, у који је „Тајмс“ имао увид.
Лист је навео да су неименовани званичници из области одбране и војни експерти, са којима је разговарао, истакли „растући ризик за Британију и њену војну имовину у иностранству, јер Кина, Русија и Иран брзо развијају балистичке ракете које могу прелазити континенте брзинама вишеструко већим од брзине звука“.
Високи војни извори саопштили су „Тајмсу“ да је Велика Британија „већ сада у опасности“, али да ће у наредних 15 година балистичка ракета „моћи да погоди Британију са било ког места на свету“.
Такође су упозорили да би милитантне групе на Блиском истоку, попут оних у Либији, могле потенцијално да циљају Лондон ако дођу до ракета дугог домета.
Ратни бродови Краљевске морнарице, који учествују у операцијама против Хута у Јемену, налазе се у опасности од напреднијих балистичких ракета које савезници те групе могу да им обезбеде, наводе извори.
Истовремено, британске војне базе у иностранству, укључујући оне на Кипру, суочавају се са „растућим ризиком“ од страна које нису државе, као и од терориста.
Прошле године, руски председник Владимир Путин упозорио је да, ако се наставе украјински напади дубоко унутар Русије уз помоћ ракета које су испоручиле САД и Велика Британија, Москва задржава право да „користи своје оружје против војних објеката у тим земљама које омогућавају употребу свог оружја против наших објеката“.
Путин је такође изјавио да Москва може да одговори асиметрично на такве акције, снабдевајући напредним оружјем групе или земље непријатељски настројене према Западу, попут Северне Кореје.
Извор: РТ (Ф)