РТ: Немачка жели да се руска нуклеарна индустрија санкционише

17-04-2023 11:53:53 | | Фото: AP / Martin Meissner/ vostok.rs |

Међутим, такав потез би се суочио са одбијањем Мађарске



Немачко министарство економије саопштило је у понедељак да је затражило од Европске комисије да уведе санкције руском сектору нуклеарне енергије. Пошто су њене чланице подељене око те идеје, ЕУ се до сада уздржавала од укључивања нуклеарног горива у своје пакете санкција.


„Савезна влада је разговарала са Европском комисијом за укључивање цивилног нуклеарног сектора“ у следећи пакет санкција блока, наводи се у саопштењу министарства, додајући да ЕУ не би требало да „зазире од одлучне акције у овој области“.

Немачка је у суботу затворила своје последње три нуклеарне електране, пркосећи позивима да продужи њихов рад усред растућих трошкова енергије.

Мање од дан касније, пет чланова групе Г7 – САД, Велика Британија, Канада, Јапан и Француска – објавило је да ће развити ланце снабдевања нуклеарним горивом који искључују Русију, у покушају да приморају земљу да изађе из међународне нуклеарне мреже.

Русија је један од највећих светских произвођача уранијума и испоручила је ЕУ око 20% свог увезеног уранијума 2020. године. У међувремену, Казахстан је чинио 23%, а Нигер 24%, према подацима које је прикупио Friends of the Earth Germany.

Ни ЕУ ни САД нису санкционисале руски цивилни нуклеарни сектор откако је Москва покренула своју војну операцију у Украјини прошлог фебруара. ЕУ је увела десет пакета економских санкција, укључујући оне које су усмерене на руску нафту и гас, али би се добијање једногласне сагласности њених чланица за усвајање једанаестог пакета могло показати тешким, а Мађарска је обећала да ће се успротивити таквој мери.

Мађарска купује уранијум од Русије, а тамошње енергетске власти тренутно раде са руском државном компанијом за нуклеарну енергију Росатом на проширењу једине нуклеарне електране у земљи. Будимпешта је више пута тврдила да претходне санкције нису успеле да значајно ослабе Русију, док су оштетиле европску економију, а Орбанова влада инсистира на томе да је руско нуклеарно гориво од виталног значаја за енергетску безбедност Мађарске.

Француска такође интензивно сарађује са Росатомом, иако је њен став о санкционисању компаније нејасан. У објави на Твитеру у суботу, Свен Гиеголд, државни секретар у немачком министарству финансија, рекао је да ће Берлин „покушати да убеди” Париз да следи његов пример и да се одвоји од руског уранијума.


Поштовани читаоци, на нашемTелеграм каналуможете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал -https://t.me/vostokvesti