РТ: Хорор графикон сугерише да Немачка иде ка великој енергетској кризи - уредник „Ди велта“

29-07-2022 09:02:48 | | фото: © Florian Gaertner / Photothek via Getty Images / RT/ |

Потрошачке цене електричне енергије ван реалности, каже уредник „Ди велта“

Немачка иде ка „огромној енергетској кризи“, упозорио је уредник
економског и финансијског оделењаједног од најутицајнијих листова у земљи, "Ди велта".

„Не само да су цене гаса близу рекордних, већ цене електричне енергије посебно сигнализирају стрес“, написао је на Твитеру Холгер Шепиц.

У, како је назвао, „хорор графикону“ који је објавио на Твитеру, Шепиц је указао да је цена електричне енергије достигла скоро 400 евра по мегават-сату на берзи енергије, односно 0,40 евра по киловат-сату. Да потрошачке цене одражавају такве тржишне стопе, Немци би плаћали око 0,80 евра по киловат-сату, а не садашњих 0,30 евра, укључујући порезе и накнаде. Међутим, тако нагло повећање било би друштвено експлозивно, сугерише он. У међувремену, у таквом случају енергетске компаније више не би могле да производе конкурентну енергију, додао је он.

This horror chart suggests that #Germany is heading for a huge energy crisis. Not only are gas prices near record highs, but electricity prices in particular are signaling stress. pic.twitter.com/8zxueSGhxh

— Holger Zschaepitz (@Schuldensuehner) July 27, 2022

На цене електричне енергије у Немачкој утиче цена природног гаса, који је извор 15 одсто електричне енергије у земљи, према званичној статистици. Цене гаса су ове године скоро учетворостручене, првенствено због смањеног прилива из Русије, главног снабдевача континента.

Пад цена је већ довео до делимичне национализације једне од највећих немачких компанија за снабдевање енергијом. Немачка влада је прошле недеље објавила да ће купити 30% удела у "Униперу" након што је компанија затражила спасавање, наводећи као разлог „екстремни финансијски притисак“ изазван смањеном испоруком руског природног гаса.

Смањење токова гаса значило је да је "Унипер", уместо да се у потпуности ослања на своје дугорочне уговоре по фиксној цени, недавно био приморан да купује гас на спот тржишту по много вишој цени како би надокнадио несташице.

Према недавном извештају "Блумберга", европске енергетске компаније нагомилавају дугове да покрију растуће трошкове, а њихове обавезе су достигле преко 1,7 билиона долара.

Извор:РТ


Поштовани читаоци, на нашемTелеграм каналуможете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал -https://t.me/vostokvesti