РТ: САД обећавају да ће покрити руске испоруке гаса Европи

09-02-2022 06:15:30 | | фото: © Global Look Press / Stefan Sauer / RT/ vostok.rs |


Ако испорука руског природног гаса остатку Европе буде прекинута због ескалације у Украјини, Америка је у потпуности посвећена надокнађивању мањка течним природним гасом (ЛНГ), изјавио је амерички председник Џо Бајден.

Говорећи на заједничкој конференцији за новинаре са немачким канцеларом Олафом Шолцом у Белој кући, Бајден је рекао да је Вашингтон спреман да попуни енергетски јаз који би могао да остане ако руски гасоводи престану да испоручују робу својим западним суседима.

„Пре свега, тражимо могућности да надокнадимо изгубљени гас из Русије. У току смо са покушајима да видимо шта можемо да урадимо да то урадимо и бавимо се нашим пријатељима широм света. Мислимо да бисмо могли надокнадити значајан део тога који би био изгубљен“, рекао је амерички председник.

Он је такође упозорио Москву да не прекида снабдевање другим деловима Европе енергентима и покушао да подсети Кремљ да се значајан део његовог буџета ослања на извоз природних ресурса.

„Али, знате, оно што овде сви заборављају, јесте да Русија мора да буде у стању да прода тај гас и да прода ту нафту“, рекао је он.

„Ако се, у ствари, одсече, онда ће и они бити јако повређени. То је последица и за њих. Ово није само једносмерна улица.”

Немачки канцелар је потврдио уверавања свог колеге, наводећи да су се њих двојица „припремили за све врсте ситуација“. Такође је поновио посвећеност Европске уније преласку на обновљиве изворе енергије у будућности.

Уверавање Бајдена уследило је као одговор на питање немачког новинара који је изразио сумњу у посвећеност Америке да обезбеди енергетску безбедност ЕУ, назвавши то „празним обећањем“. Он је такође приметио да је амерички ЛНГ знатно скупљи и да је доступан у мањим количинама од онога што би могло бити потребно за замену руског гаса.

Шолцов пут у Белу кућу долази у тренутку када је Русија оптужена за наводно распоређивање више од 100.000 војника на границу са Украјином ради наводне инвазије. Кремљ је ову тврдњу више пута одбацио, а умањио ју је и украјински председник Владимир Зеленски, упркос упозорењима Вашингтона да би наводна инвазија могла да почне у било ком тренутку. Многе западне земље наводе да планирају санкције Москви у случају било какве даље ескалације.

САД и неки од њихових европских савезника изразили су страх да би Москва могла да прекине своје снабдевање енергијом као одговор на нове санкције.

Руски председник Владимир Путин је у више наврата изјавио да Кремљ не користи извоз енергије као политичко оружје. Говорећи на Међународном форуму Руске недеље енергетике прошле године, Путин је рекао да је Москва увек поштовала своје уговорне обавезе, „чак и током најкомпликованијих периода хладног рата“.

Извор:РТ