РТ: Русија умањила опасност од „проба противсателитских ракета“

16-11-2021 10:35:45 | | фото: © Reuters / RT/ vostok.rs |


Крхотине које су прошле у близини Међународне космичке станице више не представљају претњу, саопштила је руска космичка агенција "Роскосмос", неколико сати након што су САД устврдиле да су крхотине изазване пробом руске ракете.


Саопштење долази након што је портпарол америчког Стејт департмента Нед Прајс осудио Русију за, како је саопштио, „неодговорну” одлуку да уништи сателит, стварајући делове крхотина који сада „прете” сателитима и другим космичким објектима.

„Посада космичке станице рутински изводи операције у складу са програмом лета“, наводи се у саопштењу "Роскосмоса", уз напомену да су безбедносне процедуре које су раније спроводили космонаути на МКС-у сада завршене. МКС, на којем тренутно борави седам чланова посаде из Русије, САД и Немачке, у неколико наврата се приближио крхотинама, које се сада налазе у такозваној „зеленој зони“.

Говорећи на прес конференцији, Прајс је назвао "ракетни удар" "непромишљеном" одлуком.

„Тест је до сада створио преко 1500 комада орбиталних крхотина које се могу пратити и стотине хиљада комада мањих орбиталних крхотина које сада угрожавају интересе свих нација“, рекао је Прајс. „Поред тога, овај тест ће значајно повећати ризик за астронауте и космонауте на Међународној космичкој станици, као и за друге људске активности у космосу.

Према речима америчког званичника, уништење сателита такође угрожава „дугорочну одрживост“ космоса, критикујући Москву због акција које је описао као противне њеној јавно изреченој политици, односно против распоређивања оружја у комосу.

Директор "Роскосмоса" Дмитриј Рогозин разговараће данас са представницима НАСА-е, пренела је новинска агенција ТАСС.

Упркос наводном развоју пројектила способних да униште сателите, Русија је у више наврата иступила против НАТО-а због планирања распоређивања оружја у космосу. Прошле године је министар спољних послова Сергеј Лавров позвао на доношење правила која би спречила распоређивање оружја у космос.

„Планови САД-а, као и Француске и НАТО-а у целини, да се оружје постави у космос се уобличавају“, рекао је Лавров.

„Уверени смо да још није касно да се развију мере прихватљиве за све како би се спречила конфронтација у космосу.

Извор:РТ