РТ: Кина лансирала у орбиту основни модул своје будуће космичке станице

29-04-2021 09:48:24 | | фото: © REUTERS / Tingshu Wang / RT/ vostok.rs |


Пекинг је започео 18-месечни пројекат изградње своје прве сталне космичке станице лансирајући кључни модул у ниску Земљину орбиту, јавили су државни медији. У наредним месецима треба да уследи још најмање 10 лансирања.


Кинески модул "Тианхе", ношен на ракети "Лонг марч 5", лансиран је данас у орбиту, што је прва од три главне компоненте нове космичке станице. Лансирање, за које се чинило да је протекло без проблема, емитовано је на државној ТВ.

"Тианхе", што значи „Хармонија небеса“, дугачак 18 метара служиће као примарни контролни центар станице, способан да прими три космонаута на шест месеци. Касније ће му се придружити два мања модула, "Вентиан" (потрага за небесима) и "Менгтиан" (сањање о небесима), оба дугачка по 14,4 метра. Космонаути и теретни бродови могу се повезати са једном од пет пристаништа на "Тианхеу", од којих се нека могу користити за проширење станице другим модулима.

У поређењу са Међународном космичком станицом (МКС), која је тренутно једини конкурент на терену, Кинеска космичка станица (ККС) имаће мање од једне четвртине њене масе. Главни научник кинеског космичког програма Гу Јидонг рекао је да је дизајн заснован на научним потребама и исплативости.

Од лансирања руског "Саљута 1" 1971. године, прве космичке станице у историји, људи су живели у 11 различитих структура у орбити, а ККС би требаоло да постане тек трећи стално насељени модуларни пројекат после МКС-а и "Мира". Слично совјетској/руској станици, кинески пројекат је развијен без помоћи других држава.

Извор:РТ