Волкер: Забринутост ће расти у ЕУ и САД ако нова влада Црне Горе подржи напоре Москве и Београда да блокирају даљу интеграцију региона

28-12-2020 09:01:46 | | фото: Министарство одбране Украјине/ vostok.rs |

Биографије појединих именованих у сектору безбједности као и неке од раних изјава и раних поступака нове Владе Црне Горе почињу да изазивају забринутост каже у разговору за Побједу бивши амерички амбасадор у НАТО и некадашњи специјални изасланик те земље за Украјину Курт Волкер. Остаје да се види како ће ова влада бити перципирана у САД-У, додаје он.


Упозорава да ће "уколико црногорска влада не успије да заштити НАТО или друге осјетљиве информације или их пренесе не-савезницима или Русији, вјероватно доћи до брзе реакције да се заустави проток информација и подршка службама безбједности".


“САД - као и ЕУ и НАТО - судиће црногорској влади по њеним поступцима, а не само по именовањима особља. Западу је важно да поштује вољу црногорског народа који је изабрао коалицију на власти. Биографије неких именованих изазивају забринутост, као и неке од раних изјава и раних поступака Владе. Остаје да се види како ће ова влада бити перципирана у САД-у”, казао је он у разговору за Побједу.

У оквиру црногорске независности и Устава, како сматра Волкер, могу постојати легитимне разлике у политичким ставовима у демократији.

“САД и европске државе сарађиваће са било којом изабраном владом у Црној Гори, без обзира на њене унутрашње политичке ставове. Међутим, уколико било која црногорска влада не успије да заштити НАТО или друге осјетљиве информације или их пренесе не-савезницима или Русији, вјероватно би дошло до брзе реакције да се заустави проток информација и подршка службама безбједности”, казао је он.
“Штавише, ЕУ, као и Сједињене Државе, ће покушати да дају шансу новој влади, коју су недавно изабрали црногорски бирачи. С тим у вези, такође постоји јасно разумијевање у САД-у и ЕУ да је Русија непријатељски расположена према црногорској независности и настоји да спријечи да се државе на Балкану у потпуности интегришу у Европу. Како се сви постепено буду враћали са празничног одсуства, забринутост ће расти у ЕУ, као и у САД-у, ако нова влада подржи напоре Москве и Београда да блокирају даљу интеграцију региона у Европу. Ово укључује не само заштиту националне безбједности, већ и енергетску сигурност, слободу информисања, слободу вјероисповијести, интегритет демократских институција и владавину закона. Штавише, нормални је европски стандард да се све вјерске институције као такве региструју по закону земаља у којима дјелују и да се имовинска питања рјешавају у оквиру владавине закона, уз дужно поштовање свих историјских права”, саопштио је Волкер.