Cви митови о води у које верујемо захваљујући прoпаганди

16-08-2014 05:27:01 | | Магазин/ Магацин.орг/ mojenovosti.com |

Вода се некад ту и тамо пила, кад није било сокова у близини, док данас готово да је можемо назвати модним детаљем. Сви је носе са собом и понекад се питамо да ли је стварно одједном откривена ‘топла вода’ и у чему је ‘фора’ да је баш сви носе у флашицама, док водена површина чини 70% Земље.

МИТ: Морате да пијете осам чаша воде дневно

Лекар и професор на Дартмоутх колеџу, Хеинз Валтин, истиче да нико не зна одакле је порекло правила о осам чаша воде. Истина је да количина потребне воде зависи о вашој исхрани, величини и јединственој телесној хемији.

Да би открили колико тачно воде треба вашем телу, три до четири дана за редом се вагните свако јутро. Такво вагање треба да избјегавају само жене током менструације да би избегле замку задржане воде због хормоналних промена. Ако у једном дану изгубите скоро пола килограма, то значи да сте претходног дана унели премало течности у организам. Попијте чашу воде или сока чим се пробудите, за сваких изгубљених пола килограма и ускладите дневни унос кад се стабилизује ваша килажа.

МИТ: Пијте воду само кад сте жедни и то је сасвим довољно течности

Особе које цели дан проведу седећи могле би да се придржавају овог правила, али свако ко се повремено бави било каквом физичком активношћу не би смео да се осврће на овај мит.

„Вежбање отупљује ваш механизам жеђи, јер толико брзо губите течност да мозак не стиже да одговори на време“, напомиње Леслие Бонци с Мединског центра Универзитета у Питцбургу.

Недавно спроведено истраживање Универзитета у Маастрихту у Холандији показало је да жене током вежбања губе више тчности од мушкараца. Зато би сат времена пре почетка вежбања требале да попију више воде, јер ће за 60 минута течност да допутује до ваших мишића.

МИТ: Кафа и чај делују дехидрирајуће

Попијте две велике шоље биљног чаја и ићи ћете у тоалет довољно често да добијете ВИП пропусницу. Ипак, без обзира на брзо напуштање тела, ваш омиљени кофеински јутарњи напитак и даље нема дехидрирајући учинак, напротив. У крајњем случају, реч је о води са додацима.

„Кофеински напици не могу деловати дехидрирајуће ако их конзумирате умерено, тачније пет или мање шољица дневно: кафе, чаја или коле“, истиче професор кинезиологије са Универзитета у Конетикату, Лавренс Армстронг, и додаје да све течности које унесемо у тело помажу у засићењу ћелија, и да требамо припазити на њихову калоричност.

МИТ: Флаширана вода је боља од оне из чесме


Осим ако се на налазите недге где је изричито речено да вода из чесме није за пиће и да се не препоручује њена конзумација, слободно пијте ту јефтинију варијанту. Вода из чесме пуна је минерала као што су натријум, калцијум, магнезијум и цинк.

Међутим прочишћена и дестилована вода прокувавањем губи све наведене минерале.

МИТ: Ако пијете воду пре оброка мршавите

Вода коју пијете пре или током јела неће вам помоћи да се суздржите од преједања, као што неће ни брже избацити храну из вашег тела, каже др. Барбара Ролс. „Вода се не веже за храну, тако да може проћи кроз ваш желудац врло брзо“, додаје Ролс. Ако желите да смањите оброке, воду можете користити на други начин. Намирнице које садрже воду, као рецимо поврће, путују кроз желудац и црева заједно са остатком оброка, пружајући нам осећај ситости без додатних калорија.

„Ако само пијете воду, задовољићете механизам жеђи, док намирнице које садрже пуно воде могу заварати тај осећај глади, истодобно задовољавајући вашу потребу за течношћу“, тврди др. Ролс.

Бирајући супе или чорбе или сочно воће и поврће као што су лубеница, бресква, краставац или парадајз, на једноставан начин ћете добити довољно течности и остаћете сити.