Амерички научник: Исход кризе у Украјини може бити раскол Европе

13-09-2014 11:31:49 | | Глас Русије/ vostok.rs |


Присталице тврде политике у Европској унији не само да прете Русији санкцијама, него и активни подржавају формирање НАТО база уз њене границе, каже амерички професор Стивен Коен у свом материјалу који је објављен на сајту Nation. Ипак, далеко од тога да сва Европа одобрава такве мере и тај унутрашњи конфликт може имати озбиљне последице по Запад. Научник не искључује раскол ЕУ и НАТО.

Два крила Европе

Зашто уводити санкције Русији када она ради управо то што Европа од ње тражи – помаже преговорима у Украјини? Данас би се то питање могло поставити поводом одлука држава Европске уније, чији представници се сусрећу после ступања примирја у Украјини, каже професор Стивен Коен у радио емисији на сајту Nation.

Одговор ће бити познат, ако се подсетимо да су санкције гурале присталице „тврде линије“ у Европи, они који сматрају да ће Русија опет радити исто као Совјетски Савез и да ће Владимир Путин после Украјине кренути у балтичке државе. То је позиција Пољске, Велике Британије, делимично Румуније, сматра Коен.

Научник каже да, за разлику од горе наведених држава, Немачка, Француска (не у првим редовима), Шпанија и Италија (које јако зависе од Немачке) имају умерене ставове. Чињеница да амбасадори ЕУ дуго нису могли да усагласе нови пакет санкција говори о својеврсној победи умереног крила, сматра Коен.

Вашингтону не треба мир у Украјини

Хладни рат између САД и Русије је „званично почео“ и неће нигде нестати, сматра научник. Међутим, за продужетак примирја су сада заинтересовани и Кијев и Москва. Насупрот њима Вашингтон је спрема да га разруши, тврди Коен. „Позитивни фактор у примирју сада нису Сједињене Државе, него Путин и Порошенко. Не зато што су они честити, већ зато што је мир потребан њима двојици“, истакао је професор.

Он сматра да украјински лидер раније није ишао на примирје, јер је сматрао да може победити у рату у Донбасу. Сада се украјинска армија, у суштини, распала и то је приморало Порошенка да пристане на прекид ватре.

Нова украјинска криза

Водитељ радио емисије је замолио професора да прокоментарише чињеницу да су батаљони Националне гарде оптужили министра одбране Украјине за издају. Стивен Коен каже да се ту не ради само о војној издаји, која је на пример, повезана са дефицитом испорука муниције, него и о идеолошкој, јер је Порошенко почео да води дијалог са људима које су украјинске власти раније објавиле терористима.

Осим тешке војне ситуације, украјински лидер се суочио и са политичком кризом. Пошто је Европска унија прошле јесени приморала Украјину да бира између Европе и Русије, у Украјини је сада у току грађански рат. Он је већ оставио трага на друштву и породицама и нејасно је да ли ће се моћи сачувати држава, па чак и ако прекид ватре остане на снази, каже научник Коен.

Читајте више наУкрајина и Новорусија из минута у минут