Музика Московске јесени

02-11-2013 11:51:43 | | Глас Русије, фото: blt-pro.ru/ vostok.rs |


Тридесет пет концерата нуди публици 35. Међународни фестивал савремене музике Московска јесен. Према традицији његовог програма то су некакви стваралачки плодови које на јесен убирају престонички композитори – и не само престонички: на фестивалу се изводе премијера аутора из других градова Русије, из ЗНД и других страних земаља.

Московска јесен, мада је то и универзални фестивал где се изводи музика свих жанрова, ипак је увек био занимљив тиме што је нудио слушаоцима врло сложене маршруте у актуалном музичком простору. У својетско време то је давало фестивалу извесну оштрину, елитарност, а ауторима ореол иновације. Сада се дела актуалне уметности срећу на сваком кораку, публику је тешко зачудити. Али стимуланси за стваралаштво не исцрпљују се, шаљиво примећује у интервјуу за Глас Русије председник Савеза московских композитора Олег Галахов.

- Ма како чудно звучало, људи настављају да се баве стваралаштвом! Између осталог исписују нотне листове, затим постижу да људи то одсвирају, како би се сами уверили у исправност својих стваралачких идеја или, напротив, разочарали. Људи компонују, условно говорећи, сонату за квартет – да ли су они луди? Али то је судбина креативног човека и то ничим не може да се искорени. И тако је у читавом цивилизованом музичком свету.

Почасно право да отвори фестивал дато је московсом ансамблу Студио нове музике. Колектив који је формирао познати композитор Владимир Тарнопољски постоји 20 година, и управо он на Московској јесени увек изводи дела у којима аутри треже нове звучне путеве, реализују нетрадиционалне идеје. Таквих дела Студија нове музике изведено је скоро 900. Ипак чак то није главно достигнуће ансамбла- каже директор Студија нове музике Вера Сербрјакова.

- Највеће достигнуће је вероватно то што нам је пошло за руком да формирамо своју публику која се интересује за све ново. Има људи којима је то потребно. Наш ансамбл иступа на свакој Московској јесени, сарађујемо са највећим, не плашим се те речи, руским композиторима, и они желе да њихове премијере изведе Студио нове музике.

Ове године ансамбл ће одсвирати дела Александра Вустина, владимира Тарнопољског, Дмитрија Курљандског. Још један ансамбл који изводи актуалну музику позван је на Московску јесен из Швајцарске: то је Инверспејс – он не само да ће одржати концерте, већ ће и одржати предавање перформанс о савременој музици. Између осталог на програму фестивала је доста наступа који не протичу у стилу академских концерата. Тако чувени Ансамбл удараљки под управом Марка Пекарског од сваког свог концерта приређује ефектни шоу, не назива се он узалуд позориштем звука. У истом кључу ради и ансамбл солиста Галерија актуалне музике, који обећава извесну музичко-апсурдну сцену по дназивом Хармс-концерт. Савремена академска музика није досадна, уверавају учесници фестивала Музичка јесен.

Ољга Бурова,