Дефиле порцуланских монарха

20-07-2013 05:55:54 | | Глас Русије, фото: Голос России/ vostok.rs |


То је једна од најнеобичнијих изложби, које се одржавау у Русији у вези са 400. годишњицом царског Дома Романових. Она је откривена у подмосковском музеју-поседу Архангелскоје. Назив изложбе је Руски монарси. Династија Романових. То је колекција порцуланске костимиране скулптуре.

57 префињених лутки од порцулана у ношњама од свиле, украшеним чипкама, ђинђувама и бисерима. Њихова висина износи од 60 см до 1 метар. Лица су фино извајана. Фигуре су у перикама, на униформама су минијатурне копије одликовања. Све је то ручни рад. Свака лутка је јединствена. Представљени су сви цареви династије Романових, почев од првог крунисаног представника – Михаила Романова, који је био позван на престо 1613. године. Присуствују и неке историјске личности из династије Рјуриковича, који су владали пре Романових. Иначе, то су оригиналне порцуланске лутке – од књегиње Олге и доба Крштења Русије све до породице последњег руског императора Николаја Другог. И то, у нашој колекцији нису само монарси, већ и они, ко је сачиавао њихову околину, - прецизирао је у интервјуу Гласу Русије организатор изложбе Александар Генкин.

- Том изложбом желимо да представимо јарке стране руске историје. Демонстрирамо пресек епохе - сви основни моменти су били за владавине династије Романових.

Порцуланске лутке, представљене на изложби, су радови Олине Вентцел, познате уметнице, сликарке позоришне и филмске уметности, аутора грандиозног пројекта Светска историја кроз лутке. Династија Романових је само један део тог проекта. Порцуланске лутке-цареви су већ посетиле Антверпен, Санкт-Петербург, Ливадијски дворац на Криму, бившу императорску резиденцију. Ради изложбе у подмосковском Архангелском, уприличене 400. годишњици Дома Романових, колекцију су допунили новим фигурама, учинили су је атрактивнијом. Према речима Александра Генкина, нису случајно одабрали посед Архангелскоје за експонирање те изложбе.

- Својевремено је тај посед припадао Голициним, затим кнезовима Јусуповим. Мислим да су сви представници династије Романових, почев од Александра Првог, посетили тај посед. Иначе је власник поседа Феликс Јусупов био ожењен рођаком последњег представника династије Романових Николаја Другог.

Порцулански монарси заузимају две простране сале. Иза сваке лутке су текстови са информацијама о монарху, његовим историјским заслугама, портретима. Карактеристично је да су скоро сва порцуланска лица изражајнија и лепша од нацртаних. Порцуланске императорке су финије од оних, које су насликали уметници. Наше лутке су дивне – каже Нина Ратникова, једна од организатора изложбе.

- Ми их волимо, разговарамо с њима. Неке су лутке јединствене, осећам жељу да им откријем неке тајне, које је немогуће испричати другима.

С једне стране су крхке лутке, с друге је велика историја. Изложба у музеју-поседу Архангелскоје уједињује неспојиво, зато је она интересантна.

Рита Болотска,