Северноафричке државе формирају нови регионални блок

22-04-2024 06:03:53 | | Фото: Horacio Villalobos/Getty Images/ vostok.rs |

Тунис, Алжир и Либија започели су преговоре без Марока и Мауританије, других оснивача бивше уније Магреба


Лидери Туниса, Алжира и Либије наводно ће на предстојећем самиту разговарати о оживљавању Уније арапског Магреба (АМУ), регионалног политичког и економског блока. АМУ је углавном неактиван више од једне деценије због дипломатских тензија између неких држава чланица.


Туниски председник Каис Саиед најавио је тај потез у изјави на Икс-у (бивши Твитер) у суботу, изјавивши да ће угостити свог алжирског колегу Абделмаџида Тебунеа и лидера председничког савета Либије Мухамеда Јунеса Менфија на првом самиту „три сестринске земље.”

Локални медији јавили су да ће састанак бити одржан у понедељак у главном граду Туниса, Тунису.

Прошлог месеца, на маргинама самита земаља извозница гаса у Алжиру, званичници три северноафричке земље сложили су се да преговоре одржавају свака три месеца.

Иницијатива АМУ је критикована због искључивања Марока и Мауританије, који су такође чланови блока од његовог формирања 1989. Марокански медији оптужују Алжир да покушава да формира нови регионални савез без Рабата, тврдећи да тај потез одражава опадајући утицај Алжира на регионални или континентални фронт.

Алжирски председник Тебуне одбацио је те наводе у интервјуу државној телевизији Алг24 Невс, изјавивши да „блок није усмерен ни против једне друге државе и да су врата отворена земљама у региону“.

Петочлана група АМУ суочила се са неколико препрека током година, укључујући политички и дипломатски раздор између Алжира и Марока који је резултирао бојкотом преговора на високом нивоу од 2008.

Односи Марока са суседним Алжиром су затегнути као резултат дуготрајне подршке Алжира за независност Западне Сахаре, за коју Рабат тврди да је део мароканске територије.

Алжир је прекинуо дипломатске односе са Рабатом 2021. године због „непријатељских акција“, након нормализације односа између Марока и Израела. Та земља је такође оптужила терористичке групе које наводно подржавају Мароко и Израел да су покренуле разорне шумске пожаре у којима је те године погинуло десетине људи у Алжиру.

Односи Туниса са Мароком такође су се погоршали од 2022. године, када је туниски председник Сајед угостио лидера Фронта Полисарио, групе која тражи независност Западне Сахаре. Рабат је опозвао свог амбасадора у Тунису и отказао учешће на панафричкој инвестиционој конференцији, назвавши поступке Туниса „озбиљним чином без преседана који дубоко повређује осећања мароканског народа“.

Туниска влада је саопштила да задржава „потпуну неутралност“ у погледу суверенитета Марока над ретко насељеном бившом шпанском колонијом коју је анектирала пре скоро пет деценија.


Извор: РТ (Ф)