РТ: Русија ће оживети главну нигеријску челичану, напуштену деценијама

04-11-2019 11:13:10 | | Фото: © Reuters / Wolfgang Rattay / RT/ vostok.rs |


Нигерија жели помоћ Русије како би коначно покренула своју фабрику челика "Ајаокута стил", некада звана "темељем" индустријализације земље, која је скоро завршена 1980-их година, али никад није постала оперативна.

Руска група "Метпром", специјализована за модернизацију и изградњу постројења за жељезо и челик, између осталог, сложила се да заврши пројекат, рекао је нигеријски министар за рударство и развој челика Оламилекан Адегбите у интервјуу за "Буомберг". Рад ће финансирати државни Руски извозни центар ЈСЦ и Афричка банка за увоз и извоз са седиштем у Каиру.


Изградњу "Ајаокуте" на обалама реке Нигер започела је совјетска компанија "Тјажпромекспорт" 1979. године. У пројекат је уложено око осам милијарди долара и требало је да се годишње произведе око три милиона тона челика, према подацима "Блумберга".

Иако је погон био готово спреман, није покренут због недостатка одговарајуће саобраћајне инфраструктуре. Откако су последњи совјетски стручњаци напустили земљу, многи страни инвеститори су били заинтересовани за постројење, укључујући оне из Индије, Кине и САД.

"Схватили смо да је најбоље да се вратимо оним момцима који су то радили у почетку", рекао је нигеријски министар.

После 40 година неактивности, постројењу је дата друга шанса, јер су Русија и Нигерија о том питању разговарале током првог економског форума у Сочију у октобру. Руски председник Владимир Путин и његов нигеријски колега Мухамаду Бухари су се сложили да обезбеде завршетак напуштених пројеката које су покренуле обе стране. Руски министар индустрије и трговине Денис Мантуров рекао је да се нада да ће руске инжењерске компаније обновити и коначно покренути погон.

"Наш задатак је да обновимо постројење, пустимо га у погон, вратимо у пројектован капацитет и вратимо сва улагања у обнову. Након тога биће предата нигеријској страни", рекао је потпредседник оделења за међународни пословни развој у "Метпрому" Михаил Матвејев за Интерфакс. Није детаљније објаснио финансијске детаље пројекта.

Две стране планирају да споразум финализирају до јануара 2020. године, а радови би требало да буду завршени за око две и по године, према проценама руске групе. Међутим, Нигерија очекује да ће фабрика бити спремна за две године.


Извор:Восток/РТ