САД: Продаја угља Украјини омогућава циљ енергетске доминације у свету

01-08-2017 11:25:24 | | фото: © Kristina Barker / Reuters/ vostok.rs |


САД поздрављају договор који је постигнут са Украјином о испоруци америчког угља тој земљи, изјавила је портпаролка Беле куће Сара Сандерс.

Како је рекла, тај посао иде наруку америчкој производњи угља и омогућава Америци да достигне циљеве енергетске доминације у свету.

„Америка рачуна и на друге пројекте оваквог типа“, додала је.

САД су скоро утростручиле цену угља који је испоручен Украјини у првом тромесечју ове године у односу на исти период 2016. године, наводи се у извештају америчке администрације за информације о енергији.


Кијев купује амерички угаљ по цени од 206 долара за тону од јануара, што је скоро три пута више од цене од 71 долар које су САД фактурисале прошле године.


Истовремено, продаја америчког угља у Украјини је више него удвостручена. САД су у првом кварталу ове године испоручиле 865.000 тона угља наспрам 355.100 тона купованих током првог квартала 2016. године.


Истовремено, цена за исти амерички угаљ у Норвешкој је пала за око 10 одсто са 140 на 125 долара по тони.


Украјина се суочила са великим проблемима у постројењима која користе антрацитни угаљ, пошто су железнице које су довозиле угаљ из Донбаса блокиране од стране милитантних група под покровитељством Кијева.


"Пораст цена је довео до пада прихода Украјине, као и масовних отпуштања у сектору производње челика који директно зависи од снабдевања угљем", каже Вјачеслав Холодков из руског Института за стратешке студије.


"Како је Украјина престала да купује угаљ из Доњецке и Луганске Републике, већина антрацитног угља се увози. Метало-прерађивачка индустрија захтева више. Додатни трошкови за угаљ ће повећати цену производа произвођача челика, чинећи га мање конкурентним. На један или други начин то ће погодити економију Украјине", рекао је стручњак.


Раније је украјински председник Петро Порошенко рекао да је земља требало да купи два милиона тона угља из америчке државе Пенсилванија.


Украјина је, наводно, одбацила јужноафрички угаљ пошто се испоставило да је прескуп, док је Русија одбијена из политичких разлога.


Читајте више на
Украјина и Новорусија из минута у минут