Песимисти би могли дуже живјети

17-03-2013 06:08:00 | | Свјетлана Топић / livescience.com/ Фото: oplife.org |

Они који не очекују свијетлу будућност, заправо би могли доживјети дубоку старост. У поређењу са својим сународницима ведријег погледа на свијет, старији Нијемци који су песимистичнији склони су да живе дуже и здравије, открила је група научника.

„Наше истраживање је открило да су превелик оптимизам и вјера у бољу будућност у вези са већим ризиком од настанка инвалидитета и смрти током наредних десет година“, рекао је у својој изјави научник Фридер Р. Ланг (Frieder R. Lang) са Универзитета Ерланген-Нирнберг у Њемачкој.

„Песимистични погледи на будућност могли би подстаћи људе да живе дуже и опрезније и да предузимају здравствене и сигурносне мјере.“

Лангов тим је истражио резултате њемачке годишње анкете која је спровођена од 1993. до 2003. године и у којој је учествовало на десетине хиљада људи старосне доби између 18 и 96 година.

У анкету су уписивани подаци о здрављу учесника, као и њихова процјена на скали од 0 до 10 колико су задовољни сопственим животом и колико мисле да ће бити задовољни у наредних пет година.

Међу онима који су имали 65 и више година, 43 посто испитаника је потцијенило задовољство животом током наредних пет година од тренутка испитивања, рекли су научници. Међу осталим испитаницима 32 посто је прецијенило степен задовољства, док их је 25 посто направило тачну процјену.

Сваки степен прецјењивања био је у вези са 9,5 постотним повећањем могућности да код испитаника касније наступи инвалидитет и у вези са 10 постотним повећањем могућности да испитаник доживи смрт у наредних пет година.

„Такође смо, ненадано, открили и то да особе стабилног и доброг здравља и дохотка очекују погоршање у будућности за разлику од оних који су лошег здравља и ниског дохотка“, рекао је Ланг. „Осим тога, открили смо и то да је виши доходак у вези са већим ризиком од настанка инвалидитета.“

Неке друге контрадикторне студије наводе да научници још увијек трагају за тајном дуговјечности и срећним старењем.

Прошле године је анкета у којој је учествовало око 1000 старијих Американаца открила да би умјесто доброг физичког здравља, позитиван и прилагодљив став могао људима послужити као показатељ колико срећно старимо.

Још једна студија о стогодишњацима из 2012. године открила је да би особине личности као што су друштвеност, оптимизам и лежерност, заједно са честим смијањем и учешћем у разним активностима могле бити важан дио микса дуговјечности који је вјероватно повезан са генима.

Превела: Свјетлана Топић

Извор: http://www.livescience.com/27554-pessimism-might-help-you-live-longer.html