Истраживање у САД: Које књиге не треба читати?

05-02-2013 09:21:00 | | | Бранко Ракочевић

Mеђу великим бројем научника и политичара у САД новинари су спровели анкету тражећи од њих да наведу које су књиге штетне за читаоце или шта не треба читати.

Према истраживању настала је Топ листа десет штетних књига које уопште не треба читати.

 1. Према овој анкети  најштетнија књига свих времена и народа   коју нико никад не би требало да узме у руке  је „Комуностички манифест „  који су написали утемељивачи научног комунизма Карл Маркс и Фридрих Енгелс.

2. На другом месту топ листе најштентијих књига је дело још једног Немца : Хителров“ Mein Kampf“ ( Moja борба ) која се сматра библијом сваког нацисте : у њој се оправдава расна теорија.

3. Књига цитата Мао Це Тунга  која садржи  мисли и изрека оснивача Народне Реублике Кине, великог кормилара кинеске револуције и    вође Комунситичке партије Кине , изадавана у милионском тиражу у време кинеске културне револуције  , обилује према налазима анкетираних научника и политичара из САД ,баланостима,наивношћу и простаклуцима. Међутим, у НР Кини  и данас сматра  као обавеза сваког појединца да научи напамет бар десетак Маовох мисли из те књижице цитата .

4. Књига сексолога Алфреда Кинса „Сексулано понашање човека  самца „ на червтом је месту  штетних књига. На ову позицију је према мишљењу анктираних  оправадно доспела зато што описује аморална понашања и сексуалне изопаченсоти  па онај ко је прочита тешко да може остати нормалан човек. Анкетирини ипак  не одричу   овом штиву извесни степен  занимњивости.

5. Пета позиција овог сипска је и за саставњаче  остала доста спорна.На њу је ушотним залагањем  неких америчких научника доспела књига и „ Демократија образовање „ Џона Дјуиа   за коју су убеђени да је антирелигиозна и одриче општеприхваћени морал.

6. Једно од најпозантијих дела светске цивилизације , „Кapитал“ Карла Маркса  је на шестој позицији. На „ црну листу  „ је стављена  зато што се у њој доказује штетност капитала за друштво и најавњује назаустављива победа комунизма који  ће једини бити у стању да реши економске противуречности у друштву и држави .

7. У лектири научника и политичара  из САД није славно прошла ни библија феминизма“ Тајна женственсоти „коју је написала њихова сунардиница Бети Фриден.

8. Анкетирана научна и политичка  елита у САД  није показала неку изузетну  наклоност ни према филсофији Огиста Конта  чији су „Курс философије позитвизма „ такође уврстили у штетну лектиру. Иако  је научна заснованост  основних ставова  философије позтивизма са данашње тачке гледишта  озбиљно доведена у питање,  анкетирани јој признају да  је ипак довољно интерсантна , па ако је неко и прочита, неће се баш толико огрешити.

9. Ничеове филосфски афорзими и трактати сабарни у књизи „С ону страна добра и зла“ уврштени  су штетну лектиру зато што представљају  дискриминациону „теорију надчовека“. Не може  јој се, међутим, признају анкетирани, с дуге старне  оспоравати привлачност која проистиче из магнетизма Ничеовог генија.

10. Последње место на топ листи „10 штених књига или шта не треба читати“ састављеној у САД , заузима дело енгелског економисте Џона Мајнера Кејнса“ Општа теорија запошљавања, процента и новца „. Оптужница „терети“ књигу и  њеног аутора  за пропаганду утицаја државе на економику земље.