Грчка се суочава са недостатком лијекова

28-02-2013 11:26:00 | | Милана Додиг / Извор: telegraph.co.uk / Фото: us123rf.com |

Грчка се наводно суочава са великом несташицом лијекова, а фармацеутске фирме одбијају да их пошаљу држави због ниске зараде и неплаћених дугова.

Грчке болнице и социјални фондови дугују око 1,6 милијарди фунти различитим фармацеутским кућама од којих се 434 милиона очекује да ће бити плаћено овог мјесеца.

Фармацеутски лијекови у држави процијењени су као 20% јефтинији од најнижих цијена у Европи.

По закону Европске уније, легално је да грчки трговци на велико и фармацеути врше велепродају лијекова другим државама.

Према тврдњи извјештаја у „Гардијану“, у фармацеутској индустрији постоји страх да посредници то користе да зараде, у пракси познато као „паралелна трговина“.

Ово је утицало на више од 200 производа, укључујући антибиотике, терапију за хепатитис Ц, лијекове за снижавање холестерола и имуномодулаторе који се користе за лијечење болести цријева.

Грчка влада је саставила списак од више од 50 компанија за које сматра да су одгодиле или зауставиле пошиљке у државу.

Списак укључује вишенационалне фирме као што су Фајзер, Рош, Санофи и ГлаксоСмитКлајн. Док су Фајзер, Рош и Санофи признали да су неки производи били задржани, ГлаксоСмитКлајн је порекао.

Фајзер је признао да је задржао продају четири лијека у држави зато што је „имао алтернативу и због ситуације са паралелном трговином у држави“.

Рош је рекао да није зауставио пошиљке лијекова Грчкој, али је ограничавао залихе јавним болницама које му дугују 173 милиона фунти.

Заступник фирме је додао да су и даље снабдјевали болнице „критичним лијековима“, а болесници су били у могућности да добију своје производе у апотекама.

Заступник Санофија, Ангелики Ангели, каже да је већина лијекова њихове компаније, који су на владиној листи, били и даље доступни са „изузетком од неколико доза/облика за које постоји замјена“.

ГлаксоСмитКлајн у Грчкој је порекао тврдње говорећи да су „одржавали непрекидне залихе својих производа грчким јавним болницама без обзира на нагомилане дугове“.

Грци су забранили извоз скоро 60 лијекова и разматрају забране за још 300 производа да би помогли у борби са овим проблемом.

Такође, почели су са испитивањем 10 велепродаваца и 260 фармацеута за које се сумња да су прекршили забрану извоза.

Овог мјесеца, Грчка, уз помоћ својих повјерилаца, мора да одлучи колики ће бити годишњи фармацеутски буџет.

Овај буџет је био смањен неколико пута од почетка економске кризе. Прошле године је пао са 3,7 милијарди фунти на 2,4 милијарде, а новинари нагађају да би ове године могао бити смањен на 2 милијарде.

Превела: Милана Додиг

Извор: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/greece/9899747/Greece-facing-medicine-shortage.html