Прве ловце пете генерације руска армија добија после 2018.

05-02-2017 10:56:39 | | / vostok.rs |


Министарство одбране РФ неће журити са куповином скупих авиона Т-50 све док у арсеналу постоје слични модели који задовољавају потребе армије.

Ловачки авиони пете генерације Т-50 (ПАК ФА) појавиће се у арсеналу ваздушно-космичких снага РФ после 2018. године, изјавио је заменик министра одбране РФ Јуриј Борисов.

„То ће највероватније бити наредни државни програм наоружавања, тј. период 2018-2025“, рекао је он.

По његовим речима, потребно је да се авион још усаврши, тако да армија неће журити са куповином скупих машина. Засада ће њихову функцију вршити ловци генерације „4++“ Су-35С.


Илустрација: Виталиј КузминИлустрација: Виталиј Кузмин

„Ми засада користимо Т-50 у пробном режиму. Купили смо ограничене партије и сада гледамо како се ти авиони понашају у пракси, откривамо све недостатке и бележимо шта треба променити. Када дође време, купићемо моделе које смо усавршили у пракси“, истакао је Борисов.

На чему још раде конструктори Т-50?

Најновији авион још увек има низ проблема. Првих неколико година после увођења у експлоатацију сви модели Т-50 ће се и даље усавршавати тако да одговарају општеприхваћеним принципима и показатељима ловаца пете генерације, рекао је за „Руску реч“ Павел Булат, руководилац међународне лабораторије „Механика и енергетски системи“ Универзитета информационих технологија.

„Још увек не постоје мотори пете генерације ’Тип 30’. Засада Т-50 лети на обновљеној верзији мотора Су-27, Су-30 и других машина те серије“, истакао је експерт.

Нови мотор ће омогућити авиону Т-50 да да надзвучно крстари без примене форсажног сагоревања горива.

Илустрација: Виталиј Кузмин Илустрација: Виталиј Кузмин

„Ја мислим да ће то бити брзина од 1,6 махова. То је негде око 2.000 км/ч у зависности од терена изнад кога авион лети. Захваљујући новом мотору Т-50 ће бити знатно теже детектовати на радарима захваљујући новим композитним материјалима“, додао је Булат.

Конструктори ће тестирати нови мотор на ловцима кроз годину или годину и по дана. Потпуна интеграција новог мотора у све моделе може се очекивати 2020. године.

„Поред мотора сада треба довршити две ствари. Треба усавршити радарску станицу и отклонити последње недостатке у концепцији конструкције, која спада међу најсавременије на свету у овом тренутку“, рекао је аналитичар.

Николај Литовкин,
Руска реч