Парада и отужни распар стројевог корака

10-01-2017 11:35:09 | | / vostok.rs |


Одмах да се разврстамо, Фронтал.СРБ је одушевљен што се парада уопште десила, таман из оних разлога што смо подржавали и референдум. Без политикантства. Само нека се коначно десило. Но, основна оцјена параде - танка. Имали смо ми много тога више да покажемо. А било је и пара, и времена да се то спреми.

Овај текст има основну сврху да приупита зашто то није учињено? Његова функција је и у могућем унапређењу и отрадиционљењу парадирања на Тргу Крајине. А оно је могуће. Ево и како.

У односу на параду коју је позвавши Путина организовала Република Србија, уз сва ограничења неке смијурије која се зове тзв. Министарство одбране тзв. БиХ, ова се парада ослањала искључиво на пјешадију.

Зашто?

Чему служе параде?

Параде служе да порески обвезници виде на шта дају силне паре у оне институције (војска и полиција) којих се сјетимо углавном кад нам подгори под гузицом. Наравно, ту је прилика да се покаже пред плебсом и она војна техника коју је држава сама произвела, или барем купила од савезника. Ако ни то није случај, једном годишње се натјера војска да изведе технику и задиви ситну дјецу, не би ли и они кад порасту, можда, изабрали тај позив. Осталима да улије сигурност, како их неки терористи, фанатици или повампирене усташе неће повезати жицом и бацити у јаму. Опет. Те да плаћају порез без гунђања.

Дефиле војних јединица је и помало превазиђен систем естрадно-политичког дјеловања. Али таман онолико колико и став мирно, равнање и стројев корак; били превазиђени у војној пракси. И шта се ради. Војска и полиција су приморане да извезу или полете са најфункционалнијим и најозбиљнијим примјерцима војне технике. Да их ошмирглају, префарбају, подмажу, провјере да ли имају акумулаторе, или да моторе не гасе док парада траје. Да се војници обрију, оперу, ошишају, искрпе. Навуку нове униформе, или барем оне које су баш очуване и лијепе. Да то све грађани прегледају, посебно оно што ријетко виђају, и смисле се могу ли им наћи мане.

На параду нико, из разлога здраворазумске одбране земље, не изводи све што има. Ем би мимоход трајао док се сви посматрачи не смрзну или осјете потребу да посједају због врућине, ем би могао неко у том тренутку напасти.

Гдје нам је борбена техника?


Ко је нас могао напасти, па оно БОВ-ова (Борбено Возило Пјешадије) што су ефбиховски медији снимили по граду и пијукали о "невиђеним мјерама обезбјеђења" и "дугим цијевима", није могло стати једно до другог и проћи након заставног вода у плавом? Онда нека туче даље пјешак своје.



Ако су их већ извели на улице, као у вријеме митинга опозиције и контрамитинга власти, бојећи се каквих масовних нереда (што је само по себи глупост, јер смо ваљда бар око Дана Српске јединствени), зар нису могли да пошто се провезу, вратити се на мјеста гдје се мисли да су потребни? Тако су 1941. у Москви са параде на Црвеном тргу сви учесници и техника отишли право на фронт у предграђу.

Фали духа и домишљатости.

Шта нас је пријечило да сви хеликоптери Владе РС, а има их сигурно бар три, у формацији и пуштајући дим тробојке пролете у ниском лету изнад ипак изненађујуће великог броја расположених посматрача? Није било горива? Не лете сва три хеликоптера, осим ако неког треба возити на предизборне митинге? Није морао ни један авион, мада би и падобранска друштва изашла у сусрет, ако нам је лир-џет прескуп...

Дјецу увијек највише одушеви авијација. Гријех је што то није учињено. Надати се само из глупости и недомишљатости. Ваљда сви раде, а пилотима би била част. У рату су летили и у горим условима.

Пјешадија

Уколико је неко толика будалчина, да мисли како би Фронтал.СРБ малициозно коментарисао параду у част четврт вијека Српске, нека погледа снимак РТРС и увиди да ни само извођење живе силе није одрађено наопослом. Онако како је лако изводљиво. И јефтино, што је најбитније.

Свако ко је у војсци добио част (или несрећу) да га пошаљу у заставни вод, омодрио је муда тукући стројев корак на тактове музике. Све док не би газили као један. Знате оно: Ко то маршира десном? Лева, лева, лева!?

Наша полиција у чизмама, не рачунајући саобраћајце који нису ни покушавали, не да није газила стројев корак како доликује, да звони, већ га је газила отужно распар. Могло се барем то увјежбати.



Зашто није?

Надаље, умјесто да смо се угледали на параду у Београду, па параду зардржали у војном (тј. полицијском) сегменту како је и ред, неко је очигледно у врху Српске (посебно видљиво у уређивачкој политици РТРС) болесно заљубљен у Хрватску. Опредијелили смо се за вид параде са мажореткињама и фолклорним друштвима, чему смо се смијали гледајући призоре из Загреба. Можда неки који су се данас родили неће вјеровати, али било је ту и поштара и санитетлија. Такође без технике. Нико није очекивао да нечујно клизе баш електромобили јавног предузећа Никола Тесла, али поштарима, као ни полицији, никаква смијешна Жизел М. Вилц из НАТО не би могла слати позив на казнене рапорте. Могли су извести пред људе оно чим се служе.

Већи је технички спектакл направљен пред посљедње опште изборе, када је неекономски и нетехнички купљен огроман број полицијских возила. И то од најмање пет произвођача. Скупили их ономад на паркингу пред Станковићевом зградом да се види како држава мисли на себе. Како смо моћни и заштићени. Зашто полиција јуче није напабирчила по три од сваке марке, па под ротацијама прошла пред грађанима?

Нико нема појма. Ваљда опет није било горива или више нема ни један исправан од свих њих?



Уз све то, спасилачки клуб Волф носи латиничну заставу. Са све дуплим В. Исто тако латинична застава је била и она која наводи натпис Рукометни клуб Борац.

Навијачка група овог клуба, часни Лешинари, у земљу су пропали. Њима се таква срамота не би поткрала. Управо они су прошле године бакљадом спасили прославу Дана Републике, као једини програм на Тргу Крајине. Но, обзиром да су као шлаг на крају у шпалир додати и Ноћни вукови, нико нормалан не зна зашто и пробране момке из Вултуреса нијесу позвали? Они би барем дланом о длан ударали као један, ако већ не би покушавали да газе стројака.

Попратни садржаји


Ником, уз марширање студената, бициклиста и рафтера; није баш најјасније гдје су они свечано униформисани полицајци са шапкама, које редовно виђамо на сахранама заслужних грађана Српске, или барем на обиљежавању значајних догађаја?

Водитељ програма, који најављује ко у паради управо наилази пред грађане, ко је, шта ради та јединица и чим располаже; био је доступан само онима који нису хтјели да се смрзавају. Они које би било ред упознати са тим шта гледају уживо, без посредства камере, нису били удостојени те ситнице. Али је преко разгласа најављен предсједников говор и одвијао се остатак културноумјетничке приредбице.

Ни млади глас водитеља који је то радио са РТРС, није био достојан преноса који му је повјерен. Блесаво је било да за своју говори "та химна", затим "Савезне Републике БиХ" (намјесто Социјалистичке), прича и поред тога што је почела (та) химна... Позната и као брзопотези шлагер "Моја Република", рођен конкурсом да би се испоштовала одлука Уставног суда БиХ. Тада, заједно са грбом, без звања на референдум.

Но, чак и када је солисткиња грешком отпјевала "будућности србски брод", умјесто "српске", видјело се да се новокомпонована химна не прима. Боже правде свеједно је изазвала аплауз. Ова прва није. И то се чује на преносу. Послушајте.

Чињеница је да су грађани највише аплауза подарили оном ешелону који је био обучен у маскирне униформе, те да се очекивала војска. А добили смо поштаре. И бајкере.

У анализу даље представе, која је услиједила за позване у дворани Борик, нећемо улазити. Бавимо се војним дијелом, такорећи. Искључиво дефилеом на отвореном, не дворанским првенством у соцреалистичком приредбаштву. А било је ту и добрих ствари, поглавито говор Емира Кустурице, који је, хаман, читао текстове на Фронталу.

То је нешто што нам је раније недостајало у пропаганди, само је сада питање да ли плаћамо прескупо кров од Каменграда, док темеље наше вољене пашчаре још нисмо ни ископали и налили бетоном?

Са надом да ће нека сљедећа парада бити доста боља, односно да ће овај напис испунити своју сврху, Фронтал.СРБ вам још једном честита Дан Републике Српске. Већ треба спремати прославу за 26 година.

Дан(и)јел Симић,
Фронтал