Ове године почиње тестирање нове вакцине за ХИВ

21-07-2016 11:14:17 | | / vostok.rs |


Ове године почеће тестирања нове вакцине за ХИВ у Јужноафричкој Републици, након прелиминарних тестова 2015. који су показали обећавајуће резултате.

ХИВ вакцине, ХВТН100, биће тестиране у Јужноафричкој Републици до краја године, након што су се прелиминарни тестови добро показали.

Експериментална вакцина уследила је након тестова вакцине РВ144 извршених на Тајланду 2009. Годину дана након ових тестова, ефикасност РВ144 је процењена на 60 одсто. Међутим, 3,5 година касније, ефикасност је смањена на неких 31 одсто, што је дало научницима нови циљ: подићи ефикасност вакцине поново на најмање 60 одсто и задржати је на том проценту.

„Очигледно питање је да ли можемо да поновимо резултате и да ли можемо да их побољшамо већом ширином, дубином и снагом?“, пита се Антони Фаучи, директор Националног института за алергију и заразне болести, чија организација спонзорише истраживање.

Ранија вакцина је модификована и додат јој је катализатор који подиже имуни одговор организма. Научници су такође модификовали вакцину да би савладали одређену врсту ХИВ-а карактеристичну за афрички континент.

Према речима Линде Гејл Бекере, заменице директора Дезмонд Туту ХИВ центра у Кејп Тауну у Јужноафричког Републици и изабране председнице Међународног АИДС друштва, која предводи тестирања вакцине, постављена су четири критеријума која мере ефикасност вакцине ХВТН100, а међу којима је ниво Т-ћелија и одговор антитела да се бори против вируса уколико се зарази, и тестови су прошли сва четири критеријума.

Неких 250 особа учествовало је у прелиминарним тестовима ХВТН100 2015. Ове године вакцину ће испробати 5.400 људи из четири града Јужноафричке Републике, а тестирање ће се наставити у наредне три године.

„Надамо се да ће ово бити први у свету лиценцирани режим вакцине“, рекла је Гејл Бекер. „Вакцина ће на крају ће морати да заустави епидемију ХИВ-а“.

Научници, међутим, упозоравају да вакцина сама по себи неће бити довољна да омогући заштиту против болести, али би требало да буде ефикасна уз постојеће заштитне мере, међу којима је превенција, лечење и друштвена интервенција.