Компанија НИС представила Извештај о одрживом развоју

30-11--0001 12:00:00 | | / vostok.rs |


Генерални директор Нафтне индустрије Србије (НИС) Кирил Кравченко истакао је да је та компанија од 2009. године повећала тржишни удео са 8 на 15 одсто, а да је укупна производња домаће нафте и гаса током прошле године опала за 5 одсто, док су истовремено повећане резерве за 8 одсто.

Компанија НИС представила је Извештај о одрживом развоју за 2015. годину, који је у складу са стандардима водеће организације у свету у области одрживог пословања „Глобал рипортинг инишијатив“ (ГРИ).

Извештај НИС-а усклађен је са Г4 стандардима, односно смерницама за извештавање о одрживости за сектор нафте и гаса. Осим што је прва компанија у Србији која је објавила верификован Извештај о одрживом развоју, НИС је у току 2015. године наставио да унапређује транспарентност извештавања у тој области, па је број индикатора повећан са 69 на 80.

Генерални директор компаније НИС-а Кирил Кравченко рекао је да је НИС током прошле године повећао обим прераде нафте за 6 одсто, на 3,2 милиона тона, и забележио раст промета за 5 одсто у односу на претходну годину.

Кравченко је на представљању извештаја НИС-а о одрживом развоју за 2015. годину, који се базира на четири стуба, а то су економски показатељи, људски ресурси, одговорност према заједници и заштита животне средине, истакао да је компанија од 2009. године повећала тржишни удео са 8 на 15 одсто.

„Укупна производња домаће нафте и гаса током прошле године је опала за 5 одсто, док су истовремено повећане резерве за 8 одсто, рекао је он.

Кравченко је додао да НИС има 11.000 запослених, али велику мрежу подизвођача, тако да се долази до цифре од око 50.000 људи који живе од НИС-а.

Србско тржиште је, како каже, у протеклој години добило 12 нових бензинских станица, а производња електричне енергије порасла је за 69 одсто у односу на 2014. годину када је НИС продао прву количину електричне енергије произведене у својим постројењима.

Говорећи о људским ресурсима, Кравченко је истакао да су за НИС квалитетни кадрови који су спремни да одговоре свим изазовима савременог пословања веома важни, те да је у образовање кадрова уложено више од 250 милиона динара.

„НИС је кроз разне програме подржао локалне пројекте, као што су ’Енергија спорта‘, ’Култура без граница‘, ’Енергија знања‘ и ’Заједници заједно‘“, навео је Кравченко.

Говорећи о заштити животне средине, он је напоменуо да је НИС у реализацији разних пројеката током прошле године у ту област инвестирао 627 милиона динара.

Извештај НИС-а верификовала је независна ревизорска кућа „Ернст и Јунг“ у Србији и традиционално је представљен на дијалогу заинтересованих страна где су поред Кирила Кравченка, генералног директора НИС-а, учествовали и Стивен Фиш, партнер у ревизорској кући „Ернст и Јунг“, Ирена Солорано, стална представница Програма Уједињених нација за развој у Србији (УНДП) и Ана Трбовић, професорка на Факултету за економију, финансије и администрацију (ФЕФА) у Београду.

Акценат у Извештају о одрживом развоју за 2015. годину је на ономе што је НИС учинио у спровођењу ХСЕ политике, односно у области здравља и безбедности на раду и заштите животне средине. НИС је уједно и 2016. годину прогласио годином ХСЕ политике у компанији, показујући да су питања из те области апсолутни приоритет у пословању.

Управо зато је, након уводне дискусије, одржан панел на тему „Година безбедности“ у НИС-у и активности на пољу „безбедности запослених и заштите животне средине“ на којем су учествовали представници НИС-а, државних институција и највећих компанија у Србији.

НИС је свој први верификовани Извештај о одрживом развоју објавио 2011. године и од тада поштује ГРИ смернице које су општеприхваћени оквир за извештавање о економском, еколошком и друштвеном учинку организације.