Кисељов: Прошло је време „дестилованог“ новинарства

06-06-2016 08:45:18 | | / vostok.rs |


У свету је настала потражња за постмејнстрим новинарством, алтернативним информацијама, због умора од лидерства једне земље и због тежње за вишеполарним светом, са правом сваког народа на сопствени ниво развоја и сопствене традиције, сматра генерални директор МИА „Русија севодња“ Дмитриј Кисељов.

„Након 11. септембра, Сједињене Државе су рекле себи и другима: ’Доста је. Сада ћемо ми да градимо свет, ми ћемо бити лидери и ми смо, како се то каже на енглеском, bound to lead, предодређени да будемо лидери, немамо друге могућности. Ми ћемо сада успостављати ред, јер не може тако да се настави‘. И почели су да се мешају у послове разних земаља. Један број држава је нестао, као што је практично Либија, дуге су разрушене, као што је Ирак“, рекао је он на Међународном форуму „Нова епоха у новинарству: Растанак с мејнстримом“ у МИА „Русија севодња“.

Кисељов је нагласио да „у Ираку, као што сада знамо, није било никаквог основа за улазак, тамо се није налазило оружје за масовно уништавање, нити је било везе са Ал Каидом“.

„И Либију су желели да преокрену, и Сирију — нису успели. Ушли су у Авганистан — тамо се ситуација погоршава. Подршка Муслиманској браћи у Египту није нестала… Украјина — из тога такође ништа добро није произашло — срамотно мешање“, рекао је он.

Сва та политика, према речима Кисељова, праћена је информационом кампањом.

„То је мејнстрим. Људима у целом свету се то не свиђа много, и настаје потражња за алтернативним информацијама — то је постмејнстрим у новинарству“, рекао је Кисељов.

„У Русији и Кини, у многим другим државама, у Ирану и, тајно, у Јапану, друга је представа о конструкцији света. Људи не желе једнополарни свет, са једном државом на челу која се брине само о својим интересима, већ желе мултикултуралну, разнолику, вишеполарну слику, у којој свака држава има права на сопствени ниво развоја, сопствене традиције. И то подразумева постмејнстрим новинарство“, додао је он.

Кисељов је говорећи о перспективама новинарства рекао да је апсолутно прошло време „дестилованог“, неутралног новинарства.

Као пример, генерални директор МИА „Русија севодња“ је навео како је једном приликом радио емисију посвећену вотки, а сутрадан му се коњушар пожалио да у емисији није било оног најважнијег — коју вотку узети.

„Такав пример је можда помало гротескан, али многи ТВ гледаоци или читаоци такође желе да схвате — шта да узму — о најразличитијим темама“, објаснио је Кисељов.