Примирје у Сирији искористити за ослобођење од терористичке окупације

29-02-2016 10:55:37 | | / vostok.rs |


Оружане снаге сиријске војске могле би да искористе примирје како би се прегруписале у намери да се активније боре против међународног тероризма и ослободе територију коју су окупирали припадници ДАЕШ-а, сматра војни аналитичар и професор Руског економског универзитета „Плеханов" Александар Перенџијев.

То би, према његовим речима, омогућило да се Сирија што пре ослободи од окупације терориста.Перенџијев такође сматра да је веома тешко постићи апсолутно примирје у прве две недеље од његовог увођења, иако би тај процес могао да покрене иницијативу за заједничку борбу владиних снага и опозиције против терористичких организација.

„Прекид ватре ће бити једна врста теста за све учеснике примирја. У наредних две недеље би могло да све буде много јасније како би се коначно формирао списак свих терористичких организација у Сирји и усагласио између Русије и САД“, истакао је он.

Истовремено, експерт са Института за блискоисточне студије Сергеј Серјогичев сматра да ће примирје бити трајно само уколико терористичке организације попут ДАЕШ-а и Нусра-фронта буду потпуно уништене.

„То је могуће само ако Турска, Катар и Саудијска Арабија одустану од подршке коју пружају овим организацијама. Бојим се да се то неће догодити јер су ове групе важан инструмент утицаја. Иако су ове терористичке организације практично изгубиле рат, Турска и Саудијска Арабија ће се борити до краја. За Ердогана и Салмана бин Абдулазиза ел Сауда је то питање живота и смрти, јер је угрожен њихов статус регионалних лидера. Они већ губе у Јемену, те ако изгубе и у Сирији — то ће за њих имати несагледиве последице“, рекао је он.

Упоредо, Серјогичев сматра да ће терористи примирје искористити како би ојачали своје снаге и прешли у контранапад.

„Потребно је потпуно уништити ове групе и спречити да побегну, рецимо, у Либију. Без тога политичко решење је немогуће. Неопходна је и кординација са САД, међутим друго је питање да ли ће се Обама стварно борити против терориста и бомбардовати њихове положаје, као и да ли ће имати снаге да изврши притисак на Анкару и Ријад", нагласио је он.

Постоји ризик, објашњава он, да би од својих присталица ДАЕШ могао да направи неке нове организације попут „Либералног фронта за спас Сирије“.

„Ова организација би наставила са терористичким активностима, али би од стране САД била прихваћена као умерена опозиција, коју не треба бомбардовати. Вероватно да би такво ребрендирање могли да изврше финансијери ових организација како би сачували њихов војни капацитет. Пошто су Анкара и Ријад дали прећутну сагласност на примирје, поставља се питање шта су Американци понудили Турцима и Саудијцима заузврат“, закључује Серјогичев.

Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут