Турска омета борбу против терориста, а Запад не сме да је одбаци

07-12-2015 11:06:14 | | / vostok.rs |


Деловање Анкаре не само да не доприноси борби против тероризма него и подрива напоре међународне коалиције, пише немачки лист „Зидојче цајтунг“.

Турска није затворила границу са Сиријом и терористи неометано улазе на њену територију, где добијају помоћ.

Турска у великој мери подрива борбу против терористичке организације ДАЕШ (такозвана Исламска држава), пише „Зидојче цајтунг“.

Анкара је дуго правим терористима није сматрала исламске радикале, него курдске сепаратисте, присталице Радничке партије Курдистана која је у Турској забрањена. Ипак, после терористичког напада у турском Суручу, када су жртве самоубице били турски Курди, Турска више није могла да се претвара да се претња од ДАЕШ-а ње не тиче.

У Турској, према неким подацима, има око хиљаду присталица ДАЕШ-а, а локални медији, који се позивају на документе специјалних служби, пишу о 4.300 следбеника те терористичке организације.

„Турска је сувише дуго дозвољавала ДАЕШ-у да цвета“, наведено је у тексту.

Поред тога, Турска је подржавала радикалне снаге у Сирији, уз услов да се ови боре против сиријског председника Башара ел Асада.

С тачке гледишта Анкаре, сиријски председник представља препреку тежњи Турске да се учврсти у новој улози водеће регионалне државе.

Током сиријског сукоба локални Курди су водили успешну борбу против ДАЕШ-а, одузимајући терористима територије. Појавила се могућност стварања независне државе Курда, што Турска сматра претњом за себе.

„Страх од тога да и у Турској може да се појави тежња за аутономијом чини од те земље тешког партнера у коалицији против ДАЕШ-а“, пише „Зидојче цајтунг“.

САД и Европа, подсећа лист, блиско сарађују с Курдима који су се препоручили као најбољи борци против ДАЕШ-а на копну.

Турска је почела да бомбардује положаје Курда користећи као повод терористички напад у Суручу. Тада су чланови Радничке партије Курда убили двојицу турских полицајаца, саопштивши да су ови сарађивали с ДАЕШ-ом.

Турска је почела чешће да бомбардује положаје Курда него положаје ДАЕШ-а, што је показало њене истинске приоритете, наглашава лист.

„Анкара не само да је слабо подржавала међународну алијансу против ДАЕШ-а него је и ометала ту борбу“, наглашава дописник „Зидојче цајтунга“.

Анкара није затворила за терористе границу са Сиријом и, према неким подацима, на турској територији лечи рањене борце ДАЕШ-а. Турске власти и даље не могу да отклоне сумње да исламистима испоручују оружје, а новинари који су о томе писали ухапшени су под оптужбом за шпијунажу.

Турска страна притом саопштава да указује само „хуманитарну помоћ“ сиријским Туркменима.

Истовремено, Запад није у стању да се одрекне Турске као стратешког партнера, сматра новинар „Зидојче цајтунга“; у земљи је смештена важна војна база НАТО-а Инџирлик, која омогућава да се авијација брзо ангажује како у Сирији, тако и у Ираку.

„Хтела или не, Турска је у центру борбе против ДАЕШ-а“, закључује аутор.

Читајте више наРуски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут