Саудијска Арабија почиње велики нафтни рат против САД

13-11-2015 03:57:13 | | / vostok.rs |


Саудијска Арабија удвостручава стопе у борби против америчких конкурената, пише часопис Форбс.

Лист наводи да су Саудијци већ потрошили око сто милијарди долара из својих девизних залиха и постигли одређени резултат. Њихова одлука да не смањују обим производње ради одржавања нивоа цена на глобалном тржишту снизила је вредност нафте марки „брент“ и WTI испод 50 долара за барел, али како би „добило битку“, краљевство мора да потроши још новца.

Саудијска Арабија се припрема да удвостручи стопе уз помоћ зајмова. Према информацији листа Фајненшел тајмс, краљевство је спремно да изађе на глобално тржиште хартија од вредности како би привукло средства за велики трзај у борби с америчким произвођачима. Саудијци се спремају не само да штите свој удео на тржишту него и да својим америчким конкурентима „живот учине несносним“.

Саудијска Арабија суочава се с финансијским потешкоћама – смањење прихода од извоза нафте изазвало је буџетска ограничења која отежавају испуњење скупог социјалног договора унутар земље. Поред тога, финансијски потрес краљевства изазван је и скупом војном кампањом у Јемену.

„У својој великој нафтној борби против америчких шкриљаца, Саудијци за сада могу да се похвале серијом малих победа“, наводи се у чланку. Према подацима Бејкер хјуџиса, број радника у америчким нафтним бушотинама смањио се са 1.925 на 711. Око 20 компанија је банкротирало, а највећа међу њима је Самсон ресурсис, коју је за седам милијарди откупио приватни фонд ККР. Обим производње нафте из уљаних шкриљаца у САД пао је на око 500 хиљада барела на дан своје максималне вредности, али у Америци се и даље производи 9,1 милиона барела свакодневно, док је обим производње пре три године био мањи – 6,8 милиона.

Председник националне нафтне компаније Саудијске Арабије Али ел Наими и краљ Салман ибн Абдул Азиз ел Сауд не намеравају да се предају, додаје лист. Руководство земље је током пет година немарно повећао обим дужничких обавеза до 50 одсто од БДП-а, крајње ниска у овом тренутку дужнички терет омогућиће им то да учине.