НАТО отима територију и имовину Републике Српске кроз сарајевске институције

23-07-2015 01:25:53 | | / vostok.rs |


Јавни циљ НАТО-a је да Република Србска и Федерација БиХ уђу у НАТО као државна заједница БиХ. Задња препрека на овоме путу, а на којој НАТО инсистира је да непокретна војна имовина у власништву Републике Српске пређе на државну заједницу БиХ.

Тако је ових дана донешена прва одлука Суда државне заједнице БиХ којом се Републици Србској налаже да војни објект Велики Жеп код Хан-Пијеска укњижи на државну заједницу БиХ. Ако ова одлука постане правоснажна, то ће бити почетак отимања територије и непокретне имовине Републике Српске, а самим тим практично се отварају врата на насилно уваљивање Републике Српске у НАТО.

У Републици Србској постоје 23 овакве локације са огромним површинама. Ако ова одлука постане правоснажна и што је најважније, ако не буде отпора Републике Српске, може се очекивати да ће све локације, односно територија Републике Српске и имовина бити одузете.

Списак локација у Републици Србској и Федерациј БиХ - pdf

Федерацији БиХ уступање земљишта не представља проблем и она то ради на добровољној основи јер је њено руководство увек и желело чланство у овој војној алијанси.


Минист
ар одбране државне заједнице БиХ из реда хтваског народа, Марина Пендеш је оценила судску одлуку позитивном у даљњем процесу књижења војне имовине, а самим тиме и испуњавањем услова за НАТО.

Знамо да је активирање Акционог плана за чланство (МАП) везано уз испуњавање услова, али и кредибилне напоре државе БиХ на путу ка НАТО-у. Ово је један позитиван помак на том путу”, рекла је Пендеш.


Институције Р
епублике Српске у другостепеном поступку желе оспорити одлуку Суда БиХ, а веоватноћа обарања одлуке је минимална. У вези с тим, у Министарству правде Републике Српске одржан је састанак те је најављена жалба на пресуду.


НАТО званичници су безброј пута поновили да се све локације морају укњижити на државну заједницу, те да је то услов за НАТО. Федерација БиХ нема проблем с тим, док Република Србска прећутно уз понеко „одупирање“ дозвољава и ратификује све документе за приступ овој војној алијанси, и то упркос изричитом противљењу њеног становништва.

Општепознато је да представници НАТО врше лобирање и медијску кампању у Републици Србској, понекад чак упуте и претње политичарима, као што су радили у прошлости, а све како би „орасположили“ становништво и натерали политичаре да ураде све потребно за чланство у алијанси, а што су им политичари до сада и излазили у сусрет.


С друге стране, превасходни циљ НАТО-а на овим просторима је да и над овим простором имају контролу како би заокружили своје присуство на Балкану.
У складу са тим чак је и планиран део противракетног штита НАТО на Јахорини под називом „BRAAD“. Међутим, када су ове информације процуриле у јавност, иако је споразум био на почетку реализације, услед притиска јавности овај пројекат је заустављен.

Да ли ће политичари Републике Српске подлећи притисцима НАТО-а, како су и до сада чинили, показаће се у наредном периоду.