Данас се обележава Дан Народног музеја у Београду Опширније: http://rs.sputniknews.com/vesti/20150510/1821199.html#ixzz3ZjNl3YBe

10-05-2015 12:39:23 | | / vostok.rs |


Поводом 171. годишњице од оснивања Народног музеја у Београду данас ће у Галерији Матице српске у Новом Саду бити отворене изложбе „Светлост у мраку Првог светског рата“ и „Рубенсови кругови“, преноси агенција Танјуг.

Свечаност обележавања Дана Народног музеја у Београду почиње истог дана у Народном музеју у Београду када ће министар културе и информисања Иван Тасовац у друштву новинара обићи текуће радове на санацији и адаптацији централне зграде музеја.

Након тога, свечаност ће се наставити у Галерији Матице српске где ће Тасовац отворити изложбе, а присутнима ће се обратити директорка Народног музеја у Београду Бојана Борић Брешковић и управница Галерије Матице српске Тијана Палковљевић Бугарски.

На изложби „Светлост у мраку Првог светског рата“ биће представљена врхунска остварења импресиониста: Надежде Петровић, Малише Глишића, Милана Миловановића и Косте Миличевића из колекција Народног музеја у Београду, Музеја савремене уметности у Београду и Музеја града Београда.

Централно место изложбе „Рубенсови кругови“ заузима слика „Дијанин повратак из лова“, репрезентативно дело настало у радионици најзначајнијег фламанског мајстора 17. века Петера Паула Рубенса. Поред те слике на изложби ће бити приказана и дела четворице фламанских уметника са којима је Рубенс често сарађивао: „Портрет девојчице“ Корнелиса де Воса, „Цвеће“ Јана Бројгела, „Портрет Антонис ван Дајка“ непознатог уметника и „Битка коњаника“ Себастијана Вранкса која ће премијерно бити представљена новосадској публици.

Додатак у односу на изложбу премијерно приказану у Београду 2014. године су и дела наших уметника настала копирањем Рубенсових слика, а која се налазе у колекцијама Народног музеја у Београду и Галерије Матице српске. У питању су дела: „Томирида са Кировом главом“ Стефана Гавриловића и „Бахус“ и два цртежа „Хелена Фурман“ и „Попрсје човека“ са брадом Новака Радонића.

Циљ изложбе је да се представи део сликарства старих мајстора из Збирке стране уметности Народног музеја кроз причу о Антверпену 17. века, о највећем сликарском студију виђеном до тада и сликарским круговима који су се укрштали и преплитали како на интензивном пословном плану, тако и у пријатељском и родбинском.

Изложбе ће у Галерији Матице српске бити отворене до 5. јула, а током њиховог трајања биће приређен садржајан пратећи програм: свакодневна кустоска вођења, ауторска и стручна тумачења, предавања и креативне радионице за децу.