Чепурин: Србија треба да сагледа своје интересе и да их дефинише

02-03-2015 05:56:05 | | / vostok.rs |


На међународној економској конференцији која је одржана у Београду под називом "Руски енергетски пројекти на Балкану после „Јужног тока“, амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Чепурин је поручио да би земље Балкана требало да се определе у наредним месецима како ће се снадбдевати гасом када за четири године истекне уговор о транспорту руског гаса преко Украјине.

"Сада када је јасно да пројекат "Јужни ток" није успео, све европске земље примаоци руског гаса треба да сагледају своје интересе, сруше политичке зидове који угрожавају њихову енергетску безбедност и преоријентишу се на снабдевање преко "Турског тока`", поручио је Чепурин.

"Оно што је суштински и најбитније, Србија, како ми то видимо, треба да се одреди са својим партнерима у Јужној Европи, о перспективама снaбдевања гасом. Ту треба одредити три ствари, да испоруке морају бити поуздане, потребне количине које ће регион добијати и треће, требају да буду прихватљиве цене.

"Данашња геополитичка ситуација у Европи није уопште лака, али свака земља треба да брани своје националне интересе, а тако и интересе "великог европског континента".

"Гаспром је изнео став да након истека уговора од четири године гас више неће ићи у Европу старом трасом, већ ће ићи преко Турске до коначног одредишта на турско-грчкој граници. Србија треба да сагледа своје интересе и да их дефинише.", рекао је Чепурин.


„Гаспром је ускладио маршруте са Турском, коначно одредиште биће на турско-грчкој граници. Прелиминарно ће бити четири цевовода и предвиђа се да се први заврши 2016“, рекао је амбасадор и додао да ће се тада Русија о гасу договарати са Европском унијом.
Ми смо у ситуацији када то питање добија посебно значење, зато што ће се за четири године, када буде прекинуто снабдевање гасом преко Украјине, земља као што је Србија, која се 95 одсто снабдева из Руске Федерације, наћи у тешкој ситуацији“, оценио је он.

Игор Прокофјев, заменик директора Руског центра за стратешка истраживања РИСИ је нагласио да Русија никада није желела да има улогу енергетске суперсиле или да неку земљу у Европи уцењује, а како се то сада представља.

"Неки нас представљају као "енергетског монструма". Русија никада никога није уцењивала. Наш приступ је био да су оптужбе толико апсурдне да их не треба коментарисати", рекао је Прокофјев.

Ирина Александровна, старији научни сарадник Института Академије наука је истакла да је енергетска стратегија Турске преоријентисање на испоруке руског гаса преко Турске за све заинтересоване стране јер је Турска схватила да она може бити та, преко које ће се гас испорчћивати у Европу, а и с обзиром на чињеницу да Турска данас 70% енергената увози.

Главни уредник часописа "Нова србска политичка мисао" и политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић оцијенио је да је пројекат "Јужни ток" пропао из геополитичких разлога и нагласио да фијаско "Јужног тока" није утицао на расположење грађана Србије према Русији, иако су од самог пројекта имали велика очекивања.