Цене нафте воде САД ка финансијској и индустријалној кризи

11-01-2015 01:10:19 | | Глас Русије, фото: REUTERS/Lucy Nicholson/ vostok.rs |


САД прети криза ако цене нафте постану ниске, пише директор за истраживања Високе школе социјалних наука, шеф Центра за истраживање индустријализације Жак Сапир у чланку на свом званичном сајту.

Због наглог пада цена нафте индустрија нафте из шкриљаца у САД трпи губитке, истиче Сапир. Рентабилност ове гране производње, пише Сапир, започиње, према једним прорачунима, од 80 долара за барел, према другим од 100 долара.

Према његовим речима, већина америчких компанија које се баве експлоатацијом нафте из шкриљаца, приликом покретања производње узела је кредите од банака, многе су искористиле осигурање у случају пада цена нафте. Сапир подсећа да се слични осигуравајући договори склапају у периоду од 6 месеци до године. Већина њих је била склопљена у септембру 2014. године (када су цене нафте почеле да падају), и њихов рок важења ускоро истиче.

У међувремену, истиче Сапир, пад продаје лиценци за експлоатацију нафте из шкриљаца у САД и нагли пад покретања нових пунктова производње упечатљиви је знак да је грана индустрије већ ушла у кризу. Све то, сматра Сапир, доводи америчке власти пред двоструки проблем. Са једне стране, то је криза производње, пошто многим малим компанијама за производњу нафте из шркиљаца наредних месеци прети банркотство. Са друге стране, то је могућа финансијска криза, која ће бити изазвана неспособношћу компанија да отплате дугове банкама.

Жак Сапир сматра да ће ови проблеми имати геополитичке последице за САД. Америчке власти, пише Сапир, рачунају на производњу нафте из шкриљаца, како би смањиле зависност од нафтног увоза. Али ако се цене нафте задрже на актуалном нивоу до лета 2015. године, сматра Сапир, то је довести до наглог пада производње нафте у земљи и расту цена до сто долара за барел.

Питање је у томе, истиче Сапир, да ли ће Русија и земље ОПЕК-а моћи да дочекају јесен 2015. године и потруде се да задрже прогнозирани раст цена нафте. Ако да, америчке наде везане за производњу нафте из шкриљаца огу да се у наредних шест месеци претворе у прави кошмар за Вашингтон, закључује аутор чланка.