Грузија-НАТО: љубав без обавеза

06-06-2014 04:29:11 | | Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs |


Пошто није добила жељене гаранције за улазак у ЕУ Грузија је своје напоре усмерила ка НАТО. Њена сарадња с Алијансом траје већ дуго, али и овај „љубавни роман“ даје само привидне поклоне и обећања.

Стручњаци признају да остале пуноправне чланице Алијансе највероватније неће дозволити да Грузија постане пуноправан члан НАТО, без обзира на све напоре. По мишљењу стручњака, главни разлог је то што је Грузија превише нестабилан регион с мноштвом нерешених проблема.

Европска унија је већ ставила на знање да ће пружати подршку, али да не може бити речи о уласку у ЕУ. Што се тиче НАТО, ту су грузијске наде основаније. У току дугих година сарадње северноатлантска алијанса је обезбедила обуку грузијских војника по европским стандардима, испоруку савременог наоружања, као и подизање војске земље на нови ниво. У влади се надају да то није све. Министар одбране Ираклије Аласанија је изјавио да ће главна питања у погледу даље сарадње с НАТО грузијска власт решавати на јесењем самиту алијансе у Велсу.

- По предлозима које дају НАТО и председник Барак Обама лично у име Америке, Грузија ће бити заштићенија земља. Овде се ради о јачању нашег одбрамбеног оружја. Истовремено, у декларацији самита ће бити забележен наш напредак, биће појачана и наша одбрамбена моћ. Сматрам да ће то бити историјски моменат у односима између наше земље и НАТО. Јер ће с декларативних изјава акценат бити померен на јачање одбране наше земље.

Међутим, Грузија је због сарадње с НАТО имала и губитке. Да би доказала своју лојалност Алијанси и њеним вредностима земља је више пута упућивала своју војску ради учествовања у мировним операцијама у Ираку и Авганистану. Зато је погинуло на десетине војника. Још више војника је рањено, због чега су ови људи остали инвалиди. Сад је у Бриселу започет разговор о постављању система ПРО на територији Грузије. То неће довести ни до чега доброг, уверен је политиколог Арчил Чкоидзе:

- Запад жели да увуче Грузију у још једну у низу авантура. Јер, ни за кога није тајна да се постављање ПРО на њеној граници неће свидети Русији. Запад већ троши новац на наоружавање Грузије како би искористио грузијски народ против Русије у ратним дејствима и другим активностима.

Притом засад нико не намерава да прими Грузију у НАТО. Западни политичари су више пута говорили о овоме: генерални секретар алијансе Андерс Фог Расмусен, председник САД Барак Обама и немачки канцелар Ангела Меркел. Међутим, Грузија ове речи упорно не жели да чује, сматра политиколог Арчил Чкоидзе:

- Можда то има везе с изборима: власти не желе да покажу неуспех проевропске политике. Али, ту постоји и друга ствар. Наши владари су поданици Запада. А Запад ни не приближава Грузију НАТО, ни не удаљава је, како би имао контролу над властима Грузије и добио могућност да створи напетост на граници с Русијом.

Грузија треба самостално да регулише односе с Русијом – у ово нису уверени само локални стручњаци, већ и западни политичари. У погледу овог питања грузијске власти су одлучно настројене. Недавно је премијер-министар Ираклије Гарибашвили изјавио да Грузија у најскорије време намерава да постане пример за то како се могу уредити односи са суседном државом.