Олимпијско злато – не само медаље, већ и звонка монета

13-02-2014 10:20:42 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Зимске Игре у Сочију нису само спортски празник, већ и могућност да се заради. Плишане играчке, украси, магнети, одећа и остали сувенири донели су Органзационом комитету више од милијарду долара. То је апсолутни рекорд међу организаторима зимских олимпијада. На злато на овим играма рачунају и ТВ канали и спонзори.

Пред Олимпијски игре у Сочију било је произведено око 5000 арктикала сувенира са олимпијском симболиком, а укупни обим продаје званичне продукције може да достигне преко 500 милиона долара. Дух Олимпијаде може да се осети не само у Сочију: сувенири се продају по читавој Русији. А посетиоци Олимпијаде, наравно, желе да одвезу комадић овог спортског празника са собом, говори дописник Гласа Русије Ксенија Мељникова са места догађаја.

- У Сочију постоје специјалне продавнице, оне су врло популарне, при томе како код странаца, тако и код Руса. Посебно су популарни симбили Олимпијаде: гепард, зец и медвед. Деца купују играчке и оловке, разне привеске. Такође су врло популарни магнети и шоље. А одрасли бирају јакне са олимпијском симболиком репрезентације Русије, капе, рукавице. И посебно одушевљење изазивају рукавице чији су прсти обојени у боје Олимпијских прстенова.

На Олимпијади могу да зараде не само произвођачи привезака, већ и ТВ комапније. Тако амерички канал Ен-Би-Ес који има право да проказује Олимпијаду у САД, рачуна на рекордни профит – милијарду долара. Треба поменути да Вануквер 2010. не само да није донео профит, већ је коштао канал 223 милиона долара. Повећано интерсовање за Олимпијаду у Сочију заменик директора Високе школе маргетинга и развоја бизниса НИУ ВШЕ Андреј Мамонтом објашњава не само спортским духом ове гранциозне манифестације.

- Међународној заједници то је занимљиво не само као спортска акција, већ као Олимпијада која се одржава у Русији. Мени се чини да западна публика гледа ове Игре са двоструким интересовањем у односу на неке друге Игре у другом граду, другој земљи.

Несумњиво на добитку су званични партнери Игара. Финансијски успех може да се објасни двама компонентама, објашњава маркетолог. То је реклама и могућност да се продаје продукција непосредно на лицу места. Ипак у случају партнера реч је не толико о финансијској користи, колико о репутацији, коментарише магистар економије, шеф катедре за спортски маркетинг Московског финансијско-економског универзитета Синергија Андреј Малигин.

- Партнери су радили врло ефикасно. У крајњој линији ми сада схватамо да међу мобилним оператерима постоји један који је најприметнији. А међу банкама има једна која остаје лидер. Сваки партнер решава своје маркетиншке задатке прилично добро.

А они који не могу да зараде на Олимпијади у Сочију јесу произвођачи алкохолних напитака. Пре свега због забране продаје алкохола на стадионима и на 50 метара од било ког спортског објекта. Произвођали чак слабих алкохолних напитака нису ризиковали да опробају срећу на овој Олимпијади.

Кира Калинина,