Америку истискују из Пацифичког прстена

18-01-2014 03:35:10 | | Глас Русије, фото: © Flickr.com/Official U.S. Navy Imagery/c |


Безгранична премоћ САД у региону Пацифичког прстена се завршава. На лидерске позиције отворено претендује Кина, али није све тако једноставно овде.

Наша историјска доминација која је представљала задовољство за већину присутних, сасвим сигурно се снижава, констатовао је ових дана шеф Тихоокеанске команде Ратне морнарице САД, адмирал са 4 звездице Сем Локлир у току конференције о ратној морнарици. Како саопштава америчко издање Дефенс Њуз, адмирал је навео кључни фактор који је довео у опасност војну надмоћ САД – то је растућа снага Кине. Он је такође истакао да Пацифички прстен преживљава невиђену милитаризацију, што у складу са јачањем Кине крши статус кво. Али САД, по речима адмирала, треба да доминирају у Тихом океану и остану „смртно опасне“ по непријатеље.

Несумњиво Пацифички прстен је претрпео радикалне промене у смислу увећања војног потенцијала читавог низа држава, у водећу улогу овде игра Кина. Али не само да би на неки начин истиснула САД, сматра руководилац одељења за оријенталистику Високе школе економије Алексеј Маслов.

- САД су у суштини изгубиле овај регион, али нису анулирале ситауцију. Тачније, када САД одлазе, ситуација се стабилизује. Једноставно на место САД у региону долази нови хегемон, који ће, наравно, водити помало другачију азијску политику. Не мислим да ће САД поћи за руком да врате овај регион безболно. Сваки покушај озбиљног војног повратка, између осталог и размештање нових база, промена типа наоружања у тим базама, увођење нових јединица флоте у регион одмах ће довести до заоштравања ситуације.

Иступање адмирала Локлира садржи и рационалне мисли и очигледна претеривања, сматра руководилац Центра за Југоисточну Азију Института за оријенталистику РАН Дмитриј Мосјаков.

- Са једне стране, да, наравно, америчка флота у Тихом океану први пут за многе године после завршетка хладног рата и наглог слабљења Тихоокеанске флоте СССР појавио се реални противник. Противник који реално може да нанесе осетну штету и америчким интересима, и америчкој моћи. Али истовремено очигледно је да на датом нивоу снаге којима располаже Кина, наравно, не могу да се пореде са ударним групацијама носача авиона САД, са морнаричким базама, са хиљадама маринаца који се налазе у тихоокеанском региону.

Ипак многи аналитичари говоре о томе да се на хоризонту појављује већ својеврсни азијски НАТО. По њиховом мишљењу, наступио је тренутак за формирање новог азијског војног блока, где ће Кина бити једна од водећих земаља, али не једина. Јер није искључено да ће и Русија учествовати у тој организацији.

Никита Сорокин,