Сакривено благо Наришкиних – процена експерата

23-12-2013 10:00:13 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Скоро 200 милиона рубаља – тако су експекрти проценили највеће сакривено благо у новој историји Русије – благо Наришкиних. Више од годину дана је трајао у Петербургу рад експерата на процењивању блага, које се састојало од преко 2 хиљаде сребрних предмета, које су створили најчувенији мајстори из Русије и иностранства.

Благо је откривено протекле године током рестаурационих радова у Петербургу, у поседу племичког рода Наришкиних. Оно је стајало у тајном месту скоро 100 година: ради очувања сребро је било огрнуто тканином, натопљеном сирћетном киселином и новинама које датирају из 1917. године.

Пртеходна процена блага, коју су огласили стручњаци, износила је 42 милиона рубаља. Међутим, данас, када је постало јасно да колекција има потврђено порекло, те садржина блага сачињава целину, дошло је до повећања вредности скоро на 200 милиона рубаља. Иначе, од самог почетка су експерти обратили пажњу да на већини предмета те колекције стоји грб Наришкиних, - говори експерт за очување културних вредности Владислав Кирилов.

- Благо парадног сервиса Наришкиних, о чему сведоче жигови на посуђу, обим и пуноћа колекције су без премца. Вредност колекције повећава и чињеница да већина предмета није раштркана, већ су саставни делови сервиса и комплета. Најскупљи су парни свећњаци – они коштају 2 милиона рубаља.

Коментар експерта-процењивача Александра Гагарина:

- Заступљен је уметнички рад високе класе, префињени рад, који се високо вреднује. Између осталог, велики су размери комплета, његова тежина износи око 15 килограма. То је позлаћено сребро. Зато је то јединствени комплет.

Важно је и то, што су предмети идеално очувани. Многи могу да се групишу по стилу, у којем су радили истакнути мајстори Европе и Русије. На стварима блага Наришкиних стоје жигови чувених јувелира, наример, Карла Фабержеа, Игната Сазикова, - каже експерт петербуршког музеја Ермитаж Марина Лопато.

- Сазиков је један од највећих мајстора, који је радио са сребром у Петербургу, а који је имао филијале у Москви. То су веома скупе ствари, чак и у оно време. То мора да буде у музеју – на сталним изложбама.

Укључивање блага Наришкиних у сталне експозиције, према мишлењу стручњака, надокнадиће пропусте у представама данашњих генерација о укусима 19. века, о култури руског племичког начина живота, јер су 1920-30-их година прошлог столећа многа ремек-дела такве врсте или била продата, или претопљена, јер није била призната њихова висока уметничка вредност. Данас експерти не сумњају: колекција Наришкиних је достојна да се налази у најболим музејима Петербурга, где ће бити створени неопходни условии чувања, обезебеђен приступ широке публике.

Јелена Андрусенко,