Актуелна тема - клуб «тихих убица»

27-11-2013 09:57:23 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Ових дана, светски медији су скренули пажњу на два догађаја, различита по садржају, али повезана истом темом. Према саопштењу информативне агенције Associated Press, у пакистанској провинцији Пешавар хиљаде разјарених становника је блокирало главни пут, по којем се остварује снабдевање снага НАТО у Авганистану. Људи су протестовали против ракетних напада с америчких беспилотних пројектила, услед којих гину не само евентуални терористи, већ и цивили.

О недопустивости таквих жртава су поново изјавили недавно међународне организације за заштиту људских права – Human Rights Watch (HRW) и Amnesty International (AI), о чему је саопштио немачки недељни лист Die Zeit. Како се говори у извештају AI, САД крше у Пакистану међународно право, а у неким случајима може да се тврди о ратним злочинима. Ова је тема постала у октобру предмет разматрања на седници Генералне скупштине УН. У извештајима, које су представили заштитници људских права – Британац Бен Эмерсон и Јужноафриканац Кристоф Хејнс, била је истакнута, између осталог, неопходност израде консензуса по питању примене борних беспилотних пројектила.

На овој позадини је чињеница договора шефова одбрамбених ресора 7 европских земаља – Немачке, Француске, Шпаније. Италије, Грчке, Холандије и Пољске да почну од 2020. године заједничко планирање производње дронова, и борне, и цивилне намене уз истовремену разраду концепције њихове примене. У Француској су учеснике споразума већ назвали клубом. Неће ли нови клуб, алудирајући на назив серије чувених прича Роберта Стивенсона постати клуб тихих убица? Шеф оделења европске безбедности Института Европе Дмитриј Данилов не види перспективу забране или бар ограничења ратова с джојстиком.

Иначе, то је технички проблем, који треба решавати техничким средствима, а не политичким или правним, јер су средства електронског и радиоелектронског праћења, у принципу, основа данашње стратегије и тактике у војно-техничком плану. Нико неће пристати на нека ограничења.

Рат с дистанционим управљањем има још један аспект – земаљски пилоти исто тако пате од посттравматских синдрома, као и учесници војних акција. Немачки посланик Европарламента од фракције Зелених Франциска Келер једним од својих задатака сматра скидање с проблема дронова вела тајне.

Уствари, наш задатак је да скрећемо пажњу јавности на тај проблем, јер су информације о коришћењу дронова практично затворене од стране граничних служби. Не видимо, где се шта дешава. Зато покушавамо да апелујемо на јавност.

Према саопштењима медија, у Европии се формира још један клуб летећих убица – Велика Британија, Аустрија и Чешка. Хоће ли настати пре децембарског одбамбеног самита ЕУ и други?

Олег Севергин,