Амерички пројекти ће се смрзнути на Антарктику

15-10-2013 05:56:49 | | Глас Русије, фото: de.wikipedia.org/ vostok.rs |


Буџетска криза у САД стигла је до Јужног пола планете. Низ америчких научних пројеката је доведено под знаком питања зато што Конгрес САД до данас није усагласио буџет и није повећао праг државног дуга. О потпуном прекиду програма за сада нема говора. Ипак, чак и мали прекиди у истраживањима могу довести до губитка података и до анулирања свих резултата дугогодишњег рада научника.

САД замрзавају истраживачки програм на Антарктику. Како је изјавио Национални научни фонд САД у чијој надлежности се налазе антарктички пројекти, почетком радне недеље која је наступила (од 14. октобра), новац намењен за реализацију научног програма потрошен је. Овај дан је наступио, а неодређеност око буџета земље и даље је актуална. Тако да САД морају да откажу сезонско путовање научника на Јужни пол. На станицама остаје минимум персонала. Професор геологије Универзитета Илиноис Петар Доран истиче:

- Када смо сазнали о обустави радова владиних установа, нисмо мислили да то може да дотакне и наша истраживања у Антарктику. Сада су сва она под знаком питања. САД имају један од највећих антарктичких програма у свету. Радимо оно што друге земље не могу да раде зато што имамо високотехнолошку опрему и добро финансирање. А сада све што је већ било урађено може да се испостави узалудним.

Национални научни фонд САД већ је разрадио план обуставе рада научно-истраживачких центара. Укупно на Јужном полу Америка има три сталне станице – Амундсен-Скот, Мак-Мердо и Палмер. Проблеми америчког буџета већ су приредили непријатно изненађење научницима. На пролеће због смањења државног буџета САД, којим је завршен спор демократа и републиканаца, финансирање научних радова на Антарктику смањено је за 5%. У ове сврхе било је издвојено око 400 милиона долара.

Сада се научним радом на станицама бави више од хиљаду људи. Многи стручњаци за проучавање леда, као и еколози, биолози, астрономи, биће приморани да обуставе свој рад. То ће нанети велику штету науци, сматра биолог са Универзитета Монтана Џош Приску.

- Научни радови на Антакртику се воде већ 21 годину. Ако буде паузе у тим пројектима, ми ћемо прекинути дугорочну целовитост научних података. После чега не можемо да гарантујемо тачност наших прогноза о клими и променама екосистема.

Са тим мишљењем слаже се и други амерички научник, геофизичар Обсерваторије Ламон-ДоЕрти Колумбијског универзитета Робин Бел. Научник се плаши да ће због одсуства финансирања пострадати један од важних антарктичких програма – пројекат мониторинга кретања ледника из ваздуха Ајс Бриџ. Над тим, геофизичари раде заједно са НАСОМ.

- Ајс Бриџ је карактеристичан пројекат који омогућава да се добије врло прецизна информација о променама леденог омотача, само летећи изнад терена. Плашим се да ако се ситуација око финансирања отегне, временски услови промене, ове године нећемо моћи да добијамо податке са Антарктика.

Између осталог светска научна катастрофа се не предвиђа. Одласком америчких научника Јужни пол се неће претворити у ненасељени континент. Проучавањем Антарктика се бави 12 земаља истовремено. Међу њима су Аустралија, Аргентина, Бразил, Немачка, Индија и Кина. А Русија на континенту и острвима Антарктика има 8 сталних научних станица. И ако амерички научници буду морали да прекину рад, њихове руске колеге могу да преузму овај терет на себе и да наставе стратешка истраживања.

Татјана Голованова,