Инспектори УН се боје снајпериста у Сирији

07-10-2013 10:25:03 | | Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs |


Ове недеље је у Сирију стигла прва међународна група стручњака за хемијско оружје. До краја месеца им предстоји да провере прецизност информација о сиријским залихама отровних материја, које је пружио Дамаск. Експерти истичу да главне препреке на путу испуњавања њихове мисије могу да постану провокације од стране метежника.

У Сирију је стигла група међународних инспектора од 33 човека. То су представници УН и Организације за забрану хемијског оружја (ОЗХО). Ове недеље они су имали сусрет с замеником шефа МСП Сирије Фејсалом Микдадом, током којег су размотрили детаље инспекцијских обилазака земље. Раније је званични Дамаск већ обећао да ће пружити било коју помоћ припадницима међународне мисије и приступ свим објектима, који их интересују. Данас, главна препрека у раду инспектора могу да постану провокације од стране метежника. Према речима шефа спољнополитичког ресора РФ Сергеја Лаврова, страни спонзори устаника морају да их убеде да не покушавају да подвале режиму Башара Асада, изазвавши том провокацијом напад споља. Међутим, део сиријске опозиције сачињавају екстремисти, на које нико не може да утиче. Управо зато ће бити тешко избећи провокације, сматра председник Института Блиског Истока Евгениј Сатановски.

- Зашто не би сиријска опозиција искористила такву погодну ситуацију ради покушаја да свргне Асада? Разумљиво је да већина терористичких организација, које сачињавају опозицију, сматра земље, које усвајају одлуку о разоружењу Сирије, својим непријатељима. Лов на инспекторе УН и оне, који ће се бавити хемијским оружјем, покушаји терористичких групација да контролишу то оружје – то је апсолутни стандард сутрашње и прекосутрашње ситуације у Сирији.

У складу са планом, који је усвојила ОЗХО, током месец дана инспектори морају да проуче све објекте, које су навеле власти Сирије, а који су повезани с хемијским оружјем. Ако они буду сматрали пружени списак непотпуним, онда ће инспектори прегледати објекте и ван тог списка. У новембру, ако се све буде одвијало према плану, у Сирији ће почети ликвидација опреме за производњу отровних супстанца. Само хемијско оружје мора да буде ликвидирано током прве половине 2014. године. Међутим, рок коначног решења тог питања може да буде продужен, сматра директор информативних пројеката ПИР-Центра Андреј Баклицки.

- За сада не знамо конкретно, колике су залихе хемијског оружја у Сирији, не знамо, у каквом су оне стању. Ако је он, рецимо, у таквом стању да се не сме транспортовати, оно мора да буде ликвидирано на лицу места. Ако је неки део у стању да би могао да буде транспортован, онда он би могао да буде извезен у суседне државе, те се на територији Сирије ово хемијско оружје неће налазити, зато би могло да се сматра да је рок уважен. Стога је тешко да се говори о тачном року пре добијања у новембру пуне верификације свега тога.

Претпоставља се да ће део хемијског арсенала Сирије бити уништен на дицу места. Ако сами Сиријци имају неопходне капацитете, они ће бити искоришћени. Такође могу да буду искоришћени мобилни уређаји за ликвидацију хемијског оружја, које имају САД и друге земље. Део хемијског арсенала ће вероватно бити уништен ван предела Сирије. При томе за сада тачно није одређено, ко ће и у каквом обиму платити те операције. Иначе, још је у Женеви после преговора с Џоном Керијем Сергеј Лавров подсетио да су неке земље обећале да ће финансирати амерички напад на Сирију. Кад је тако, то значи да би оне требале да буду спремне да плате и уништавање њеног хемијског арсенала, полушаљиво је резимирао руски министар.

Артем Кобзев,