Како је Фадеј Белинсхаузен претекао Џејмса Кука

21-09-2013 03:20:42 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Данас се навршава 235 година од рођења великог руског морепловца Фадеја Белинсхаузена. Заједно са Михаилом Лазаревом они су открили најјужнији континент Земље. Бродовима Восток и Мирни они су допловили до обала Антарктика.

Фадеј Белинсхаузен био је рођени морнар. Чак његова најранија дечија открића била су везана за морску стихију.

Белинсхаузен је рођен на острву Сарема у Балтичком мору. Са 24 године постао је учесник прве руске пловидбе око света. А на пролеће 1819. године Адмиралитет Санкт-Петербурга је поверио капетану друге класе Фадеју Белинсхаузену и капетану друге класе Михаилу Лазареву руководство првом експедицијом на Јужни пол. Говори директор Руског државног музеја Арктика и Антарктика Виктор Бојарски.

- Идеологија ове пловидбе је била прилично логично основана. Бродови су користили снажну струју која је тамо усмерена са запада на исток. Пловили су у истом правцу, покушавајући да се по могућности оријентишу на југ. У то време и олује нису биле ретке и ледене санте су постојале. Никаквих услова за навигацију у тим баркама дугим 30 метара није било. Ипак пошло им је за руком да приђу континенту.

Дуж ове ледене баријере висине од неколико десетина метара бродови Восток и Мирни су пловили ка крају полуострва које је касније било названо Антарктичким. У јеку лета које је било на Јужној полулопти, на делу рта отопио се лед. Са палубе су могле да се виде птице које се нису сусретале на отвореном мору. 28. јануара 1820. године Фадеј Белинсхаузен је забележио у бродском дневнику: Очигледно постоје знаци копна. Овај сасвим обичан запис постао је сведочанство великог географског открића. Антарктик, о којем су маштали географи од давнина, стекао је реалне обрисе. Наредне године после зимовања у Аустралији морепловци су поново пришли обалама Антарктика, а затим се упутили у родни Корнштадт.

Сада, 2013. године, према обалама Антарктика ће се упутити већ 59. руска експедиција, истиче начелник Валериј Лукин.

- Наша земља данас оперише на пет целогодишњих станица. То су Мирни, Восток, Прогрес, Новолазаревска и Белинсхаузен. Обратите пажњу да у четири назива присуствују имена и називи бродова прве руске експедиције на Јужни пол. Осим тога, ми радимо на 5 сезонских база. Од прошле године радови руске научне експедиције се врше помоћу два научно-истраживачка брода Академик Фјодоров и Академик Трешњиков.

Према Вашингтонском споразуму из 1959. године на шестом континенту је успостављен невиђени систем међународне управе. Државе које су га потписале одустале су од свих територијалних претензија у своју корист. Осим тога Антарктик је објављен зоном слободом од нуклеарног оружја и других видова наоружања. Данас је то својеврсна република научника.

Михаил Аристов,