Налазите се на страници > Почетна > Блог > Арктик ван конкуренције

Арктик ван конкуренције

15-09-2013 01:29:13 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Арктик је поново у центру пажње светских медија. У Санкт-Петербургу у петак завршена је четвородневна међународна конференција о развоју епиконтиненталног појаса.

На форуму су учествовали представници 238 компанија из 21 земље. На пленраном заседању било је речи пре свега о сарадњи у области напредних технологија разрада нафте у мору. Арктик је у том погледу један од најперспективнијих региона планете. Под његовим ледовима се скрива 7% тренутно познатих светских резерви нафте и трећина светских резерви гаса. Тим поводом на конференцији су се појавила питања не само техничког или еколошког, већ и геополитичког карактера. Између осталог о могућој конкуренцији, па чак о конфликтима везаним за разраду арктичких богатстава. Представник Русије у Арктичком савету Антон Васиљев је изјавио на форуму да проблеми не постоје, зато што више од 90% природних ресурса Арктике налази се у територијалним водама одговарајућих земаља и нема шта да се дели.

Од нове године у Русији ће ступити на снагу закон који осигурава пореске олакшице за компаније које раде у мору. Очекује се да ће то за арктичке пројекте привући нове, између осталог стране инвеститоре. Могућности за сарадњу са Русијом, чија се петина територије налази у Арктику, велике су. Али не своди се све на нафту и гас, истиче генерални директор Института за енергетске стратегије Виталиј Бушујев.

- Многи воле да виде у Акртику транспортне, војне и свакакве друге објекте. Арктик је вишестрани систем и свака земља има своје сопствене интересе. Нека питања ће се решавати заједнички, на пример, транспортна, еколошка. Нека ће се решавати индивидуално. Наравно, биће и сарадња и конкуренција.

Све више пажње поморских компанија провлачи Северни поморски пут. Управо ових дана њиме је пловидбу завршио кинески теретни брод Џонг Шенг. Брод је добио две недеље пута, у поређењу са традиционалном маршрутом пребацивања терета из Кине у Европу преко Индијског океана и Суецког канала. Ове године Русија је издала већ 467 дозвола за коришћење Северног поморског пута суседима других земаља. Пре годину дана било их је само 46, а 2010. године свега 4. Експерти сматрају да интернзивност пловидбе већ у наредних 8 година може да се увећа до четвртине робне размене између Европе и Азије. Северни поморски пут налази се под јурисдикцијом РФ, објашњава заменик директора Арктичког и анктартичког научно-истраживачког института Александар Данилов.

- Према Конвенцији о поморском праву, ако се у водама наше економске зоне лед држи више од 6 месеци, земља има право да поставља своја правила плодибе по трасама Северног поморског пута. Пловидба је опасна. Зато ми дајемо ледоломац који осигурава њену безбедност.

Русија и даље поседује најснажнију флоту ледоломаца. У њеном саставу је 40 бродова, међу којима 6 атомских ледоломаца. У наредних 7 година из руских бродоградилишта ће изаћи три модернизована нуклеарна ледоломца, која могу да изађу на крај са било каквом леденом ситуацијом. Дијалог по питањима сарадње наставиће се на 3. Међународном арктичком форуму који ће бити отворен 24. септембра у руском Салехарду.

Михаил Аристов,