Савет за људска права позваће Путина на реформе

04-09-2013 05:03:49 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


У Русији је сазрела неопходност широке амнестије и грађанске контроле судског ситема, сматра шеф председничког Савета за развој грађанског друштва и људска права Михаил Федотов. У екскузивном интервјуу за Глас Русије он је говорио о иницијативама стурктуре на чијем челу се налази и које ће се разматрати 4. септембра на састанку са Владимиром Путином.

Нацрт одлуке о амнестији је већ унет у Дражвну думу. Аутори документа предлажу да се он уприличи поводом 20-годишњице Устава земље и формирања Федералног Сабора која се обележава ове године. Претпоставља се да на слободу треба да изађу малолетни, жене које имају малолетну децу, мушкарци старији од 60 година, инвалиди и друге категорије грађана. Један од узрока забринутости Савета за људска права је смањење судских одлука о условном ослобађању. По мишљењу Михаила Федотова, слична пракса негативно се одражава на оне којима издржавање казне угрожава здравље.

Између осталог на састанку са шефом државе чланови савета рачунају да ће поставити неколико акцената одједном. Између осталог размотриће перспективе усавршавања закона о невладиним организацијама о којем се много говорило, истакао је Михаил Федотов.

- Зашто смо одабрали ову тему? Проблем такозваних НВО – страних агената – сада многе брине. Већ сви виде да се сам закон о невладиним организацијама испоставио несавршеним, њему је потребна корекција. О томе су говорили у чланови савета на нашим заседањима, о томе је говорио и председник. о томе је недавно говорио и генерални тужилац на основу резултата тужилачких провера. Закон треба да буде поправљен. Зато ћемо пред председником поставити ово питање. И надаћемо се да ће он дати налог да се припреми одговарајући нацр закона, ради чега је потребно формирати радну групу уз учешће чланова савета. У сваком случају, хтели бисмо управо такав резултат.

Још једна важна тема предстојећег сусрета је популаризација судско-правних реформи. Михаил Федотов је подвукао да би правосуђе требало да буде разумљиво руском друштву, а ради тога суду је потребна већа отвореност. Управо из тог разлога правобраниоци намеравају да поставе председнику питање могућности друштвеног мониторинга судске делатности. Ево шт аје тим поводом рекао шеф Савета за људска права.

- Ми ћемо говорити о томе да је неопходно реализовати у неким новим формама право грађана да учествују у правосуђу. Код нас данас постоји само једна таква форма – то је порота. Али компетенција пороте се стално смањује. И у тој ситуацији било би врло корисно мислити о другим формама учешћа грађана у исправљању правосуђа. Својевремено била је пракса учешћа народних представника у суду. Очигледно постоји смисао да се размисли о њиховом поратку и у актуални судски систем.

Михаил Федотов рачуна да ће такође бити детаљно размотрен нацрт федералног закона о основама јавне контроле у РФ. Њега је припремио Савет за људска права заједно са Друштвеном комором. Правобраниоци се надају да ће Владимир Путин поручити да се убрза рад на нацрту закона, који може да да нови импулс развоју грађанског друштва ради његовог скоријег уношења у Државну думу. И још једна тема састанка са председником су перспективе грађанског учешћа у реформи кривично-извршног система. Активни став правника и друштвених посленика који посећују казнено-поправне установе омогућио је да се формулише читав низ предлога које су они 4. септембра спремни да предаставе шефу државе.

Илија Храламов,