Камп Витезова: војна обука и духовно просвећивање

21-08-2013 03:59:09 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


На иницијативу руске друштвене организације Асоцијација Витезова и уз подршку Фонда Андреја Првозваног и Центра националне славе годишњи међународни Камп Витезова опет је окупио младиће и девојке из разних земаља. Камп се налази 95 километара источно од Москве. Ове године он траје од 3. до 24. августа.

Као и сваке године, млади се овде баве борилачким вештинама, физичком припремом, путују на екскурзије где се упознају са културним и архитектонским споменицима Русије. Традиционално у њему учествују деца из Србије и Црне Горе.

Ипак главним за своје штићенике организатори кампа сматрају духовно просвећивање. Основе православља предаје деци стручњак у области православног богословља Андреј Солодков, који је кум деце шефа делегације Србије и Црне Горе, председника удружења каратеа Црне Горе, Веселина Конатара.

- То чиме се бавим на овим припремама је пре свега познавање основа своје вере. Разуме се, не заборављам ни на традиционалне религиозне системе и говорим деци у чему је светост ислама, будизма, јудаизма. А пошто предајем историју секти, трудим се да их упозорим на утицај савремених секти. Шта више, осим заједничких лекција у сали, разговарамо по одредима. И поштено признајем, видим код младих велико интересовање за основе религије, који се чак за многе одрасле чини чудним.

Спортске дисциплине којима се млади баве у кампу су разноврсне. Овде може да се види и стрељаштво, гађање из лука, бацање ножа. Посебно велики утисак оставља тактичка игра Нови херој у којој по сценарију треба заузети полусрушено здање, где се налази упориште терориста, и ликвидирати их. Све је као у компјутерској игри. Али овде деца држе у рукама не миш компјутера, већ скоро праве пушке. И мада је то имитација, све изгледа као право.

Србска и црногорска деца су пролазила ову етапу последња. Руководилац игре, члан Вишег савета Асоцијације Витезова Валериј Латињин је био њима задовољан.

- Момци су показали врло добро време у заузимању зграде. Могуће захваљујући томе што су многи већ били код нас у кампу и учествовали у игри. Нажалост, у Србији и Бугарској данас уопште нема војне обуке. Само овде они уче да баратају оружјем.

Треба истаћи да су не само момци, већ и девојке училе да држе оружје у рукама. Као на пример Моња Новаковић из Бачке Паланке.

- Јако нам се допало. Поготово дечацима. Било је јако добро и били смо сви организовани. Са компјутера у прави живот смо прешли. Баш немамо прилику да пробамо ово кући. То је вишебој зато што смо свашта научили и нисмо се само на једну ствар фокусирали, него више.

Културни програм за учеснике кампа предвиђа екскурзије по светим местима и споменицима архитектуре и културе Русије, презентације књига и пројекцију филмова патриотске тематике. Небојша Чворовић из Београда се сетио прошлогодишњег кампа посвећеног 200-годишњици Бородинске битке. Тада су видели легендарни филм истакнутог совјетског режисера Сергеја Бондарчука Рат и мир. Ове године посебно му се допао нови руски филм Легенда бр. 17. Он је посвећен једној епизоди из живота легендарног совјетског хокејаша Валерија Харламова који је изашао на лед без обзира на озбиљну повреду. Живот Харламова је прекинут трагично: он је погинуо у саобраћајној несрећи у околини Москве у августу 1981. године.

- Чуо сам ту причу да се ради о том хокејашу који је погинуо. Мислио сам да ће на крају филма погинути, да ће тако направити. И баш ми је зачудило кад није се десио тај део. Али мени је више импресионирала та борба за победу и љубав за спорт.

Превладавање и васпитавање снаге воље јесу главне компоненте витешког кодекса који остаје незаобилазно правило за све учеснике кампа.

Григориј Соколов,