Астероидна мисија: открити тајне Бенуа

14-08-2013 02:22:39 | | Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs |


Руски ракетни мотор РД-180 помоћи ће НАСА-и да изврши једну од мисија везану за испоруку астероидног материјала на Земљу. Стручњаци истичу да, у контексту занимљивих "астероидних" пројеката, губи на популарности идеја искрцавања људи на астероид до 2025, коју је предложио амерички председник Барак Обама.

Амерички носач "Атлас 5", са руским мотором РД-180, требало би да у септембру 2016 године отправи апарат на астероид Бену (Bennu). После 2 године, апарат OSIRIS-Rex (Origins Spectral Interpretation Resource Identification Security Regolith Explorer) ће прићи астероиду на 500 м и почеће да кружи око њега, тражећи погодно место за узимање узорака. Затим, "OSIRIS-Rex" ће уронути испод површине Бенуа, узети имулгатором од 60 г до 2 кг земљишта и вратити се на Земљу. У 2023 години, капсула са узорцима ће ући у Земљину атмосферу и спустити се на земљу.

Сврха мисије - проучавање хемијског састава астероида. Он је нека врста "временске машине", која је сачувала древне органске материје и друге супстанце из раног Сунчевог система. Постоји још један задатак – да се види колико има смисла експлоатација ретких метала из астероида - злата, родијума и платине. OSIRIS-Rex ће, такође, разјаснити споре промене у орбити Бенуа под утицајем "Ефекта Јарковског", тј. силе од сто грама која делује на астероид услед његовог неравномерног загревања од стране Сунца при ротацији. Зашто је то важно: Бену је на листи потенцијално опасних небеских тела, и постоје мале шансе његовог судара са Земљом кроз 169 година.

Лет OSIRIS-Rex - логичан је корак у истраживању соларног система, сматра извршни директор космичког кластера фонда "Сколково", космонаут Сергеј Жуков:

- Ми никада нећемо успети истражити Сунчев систем, ако се будемо "вртели" око Земље. Правилна стратегија је комбинација мисија са људском посадом и без ње, да би се заједно са добијеним средствима тих мисија нешто проучило. Лет астронаута треба да прати лет беспилотњака. Прво, они проучавају небеско тело, искрцавају неке уређаје, након чега долазе астронаути.

У последњих неколико година, појавило се много астероидних пројеката. Предлаже се да се индустријски освајају или уништавају у облаку прашине, како би се тиме блокирала сунчеву светлост и успорило глобално загревање. Постоји идеја да се довуче астероид у Месечеву орбиту (такође уз помоћ ракете "Атлас 5" са РД-180), а затим, како је амерички председник предложио, да се на њега пошаље космички брод са посадом. Међутим, одговарајуће небеско тело за овај пројекат још увек није пронађено, а у Конгресу САД има много противника таквих планова, а ни у НАСА-и нема консензуса по овом питању, каже уредник часописа "Новости из космонаутике", Игор Афанасијев:

- То је предлог о преусмеравању тренутног програма НАСА-е са људском посадом. Сврха тога још није одређена. Али, један од циљева, који се предлаже је и да се довуче астероид и на њега пошаље експедиција. НАСА тренутно размишља. Тешко им је, јер је то веома компликован задатак.

Успех мисије OSIRIS може изменити планове НАСА-е, мишљења су стручњаци.

Замишљена испорука астероидног материјала на Земљу није прва такве врсте: у 2010, капсула се вратила на Земљу са неколико стотина честица прашине прикупљених од стране јапанског уређаја "Хајабуса" са површине малог небеског тела Итокава. Сада, Јапанци намеравају да у 2014 години пошаљу модернизовану станицу "Хајабуса-2" на други астероид. Време ће показати чији ће пројекат бити успешнији, а коме је боље да се држи узимања узорака – људи, који ризикују своје животе, или машине.

Борис Павлишчев,