Сарадње између Русије и Босне и Херцеговине се подиже на већи ниво

01-06-2013 02:26:45 | | Глас Русије, фото: Полина Черница / «Голос России»/ vostok. |


Министарство иностраних послова Босне и Херцеговине, на челу са др Златком Лагумџијом приступило је једном новом начину рада, који се креће у правцу активације тзв. економске дипломатије. Један од корака који се чини у том правцу јесте и организација Пословних форума широм света, који су праћени званичним посетама министра иностраних послова БиХ.

Државну делегацију чине и представници више од 20 највећих босанско-херцеговачких компанија. Оваква врста Форума је већ одржана у Абу Дабију, Дубаију, Дохи, Лондону и свој епилог је имала јуче у Москви.

Говорећи на отварању, министар Лагумџија је напоменуо да постоји много разлога да страни инвеститори дођу у Босну и Херцеговину:

- Босна и Херцеговина је земља која отвара велике могућности некоме ко је заинтересован за секторе енергетике, туризма, метало-прерађивачке индустрије, производње хране.

Што се тиче трговине и економских односа са Русијом, треба напоменути да је тренутно размена између две земље ограничена углавном на тржиште енергената, пошто се из Русије углавном увози гас. Зато је један од разлога за организовање форума БиХ била жеља да се проширити сарадња и понуди нешто ново.

Међутим, потпредседник Привредне коморе БиХ Немања Васић признао је за „Глас Русије“ да је највећи проблем,удаљеност, где трошкови транспорта одређених роба доводе у позицију продавце да су им робе неконкурентне. Али, тај део би се могао превазићи да нема ових административних баријера као што су царинска баријера и политика двоструког опорезивања.

Изгледи за побољшање економских односа између две земље сигурно постоје. У то је убеђен и Министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров. Током састанка са министром Лагунџијом, руски шеф дипломатије је подвукао:

- Приметили смо, на обострано задовољство, да је трговинска размена у протекле четири године више него утростручена, али ипак њена апсолутна вредност - 734 милиона - не одговара потенцијалу наше економске сарадње.

Дакле, мора се наставити са радом и резултати неће изостати. Данас би требало и да две земље подпишу низ важних докумената, међу којима и уговор о избегавању двоструког опорезивања и заштити инвестиција.

Цмиљанић Милена,