Налазите се на страници > Почетна > Вијести > Свијет > У Русији славе Цвети

У Русији славе Цвети

28-04-2013 11:07:25 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Данас је један од 12 главних празника црквене године – Цвети. Овај празник завршава 40-дневни пост, те отвара Страсну Недељу, која се завршава Васкрсом. Ове године се Васкрс слави 5. маја према старом календару.

Празник Цвети подсећа на Јеванђеоске догађаје, који су се десили пре више од 2 хиљаде година, истовремено радосни и тужни, - каже предавач Православног Свето-Тихоновог хуманитарног универзитета свештеник Вадим Леонов.

- Неколико дана пре својих страдања Господ Исус Христос је ушао у Јерусалим не само у пратњи својих ученика, којих је тада већ имао много, већ и уз свечани дочек читавог народа. Он је ушао као цар. Реч је о томе да су Јудеји у прастаро доба, као и данас, очекивали Месију, спаситеља, чији су долазак предвидели пророци. Тада су многи људи веровали да је Исус из Назарета уствари тај Месија. Међутим, они су очекивали да ће их Месија ослободити политичке власти Рима. Приликом дочека су они говорили: Осана Сину Давидову! Међутим, сам је Исус знао да ти људи не разумеју суштину његовог служења, те ће га ускоро одбити. Зато овај празник уједињује и нешто радосно, и тужно.

У различитим земљама Цвети славе различито. У Русији све до средине 18. века у многим градовима и селима обавезно су се одржавале свечане поворке на челу са свештеницима, који су јахали магарце или коње, попут Христа, који је приликом уласка у Јерусалим јахао магарца. И то, животиње су водили за дизгине градоначелници. У Москви, рецимо, сам цар је водио магарца, кога је јахао првојерарх Руске цркве.

Још једна руска традиција је освећивање у цркви гранчица врбе, која у северним ширинама цвета једна од првих. Главни је у том празнику пренос радости од сусрета са Спаситељем, - уверен је настојатељ храма Александра Невског при Московској државној високој школи међународних односа протојереј Игор Фомин.

- Важно је носити свету радост тог празника и причати о њему другим људима. Пре свега, она се преноси расположењем, осмехом.

За празник Цвети се верницима дозвољава да једу рибу и пију вино. Даље почиње Страсна Недеља – последња недеља пред Ускрс. То је време строгог поста и период посебних молитвених припрема за Васкрс.