Руске рибаре заштитиће у оквиру СТО

23-04-2013 01:00:42 | | Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs |


Русија се први пут после ступања у СТО обраћа са жалбом на ЕУ, оптужујући Брисел за несавесну конкуренцију. Реч је о директном субвенционирају европских рибара који се баве уловом у водама Мауританије. Такве акције су кршење норми СТО, изјавио је у интервјуу за Глас Русије шеф Росриболовства Андреј Крајњи.

Ако примедбе буду задовољене, то ће бити важан преседан, истичу експерти.

Чињенице субвенционирала европских риболоваца од стране Брисела су испливале на површину када је Москва покушала да се договори са Нуакшотом о пуштању сопствених рибара у територијалне воде Мауританије. Уочи потписивања одговарајућег споразума испоставило се да ће руске компаније радити у неравноправним условима у поређењу са европским. Тачниј еплатиће не 126 евра за тону улова, већ читавих 380. Таква је цена за неевропљане. При томе према споразуму склопљеном између ЕУ и Мауританије, последњ ане може да понуди новим партнерима боље или бар једнаке услове. такве акције су директно кршење правила међународне трговине, при томе све три државе су чланице СТО, рекао је у интервјуу за Глас Русије шеф Росриболовства Андреј Крајњи.

- По нама директно дотирање у првом реду шпанских и у целини рибара ЕУ противречи нормама СТО. То ствара неравноправну конкуренцију. Светска трговинска организација у својим основним принципима говори о равноправној конкуренцији, а у датом случају рибари ЕУ се налазе у повољнијем положају, добијају директне повластице од ЕУ. За разлику од руских рибара, који се придржавају норми СТО. То је непоштена конкуренција.

За сада је рано прогнозирати какви ће бити резултати обаћања, подвлачи шеф Росриболовства.

- Једноставни прорачуни показују да у Мауританији ЕУ више него на половину субвенционише профит европских рибара. При томе минимална цена тоне рибе уловљене у тим водама на светском тржишту свега за неколико евра премашује цену од 380 евра. У таквим условима радити без сличних европских привилегованих услова постаје једноставно неповољно, резимирају експерти. И сфера рибарства није једина на том списку.

ЕУ није први пут учесница гласних расправа у СТО. Тако је 2011. године био делимично задовољен захтев САД, које су оптужиле европске власти за незаконито субвенционирање концерна Ербас. 2012. године суд је признао примедбе низа јужноамеричких земаља против ЕУ која је нудила боље услове увоза банана својим бившим колонијама. Ако се говори у целини, у оквиру СТО сваке године се појави на стотине трговинских спорова.

Према процедури сада обраћање Росриболовства треба да размотри Министарство за економски развој. Затим ће бити одржане билатералне консултације са свим странама конфликта. Ако у том стадијуму он не буде регулисан, тада ће жалба бити разматрана непосредно у оквиру СТО.

Полина Черница,