Kњигa ,,Митови српске историје" историчара Дејана Ристића

23-10-2019 09:11:09 | | / mojenovosti.com |

У четвртак 24. октобра, са почетком у 17 сати усали ,,Борислав Пекић'' биће представљена kњига историчара Дејана Ристића, под насловом ,,Митови српске историје", у издању ,,Вукотић Медиа", биће одржано 24. октобра 2019. године са почетком у 17 сати у

О књизи ће, осим аутора, говорити историчар др Александар Узелац, графичар Никола Радосављевић (аутор свих илустрација у књизи) и Манојло Вукотић, власник и директор издавачке куће ,,Вукотић медиа''.Сваки народ, па и наш, поред осталог, одувек је тежио томе да успостави или, тамо где је то сматрано потребним, обнови временом искидане нити историјског, културолошког, језичког, идентитетског, верског или државотворног континуитета.
Та и таква потпуно разумљива потреба доводила је у појединим историјским раздобљима до својеврсног национално-романтичарског буђења или, пак, заноса током кога историчари уочавају поновно оживљавање, па чак и отворено креирање симболички прворазредно важних идентитетских и историјских елемената народне традиције, легенди и митова.
Овај феномен посебно је уочљив у раздобљу читавог XIX, а у нашем случају и у последњим деценијама XX и почетком овог века.Њега је, међутим, пратила једна, истина глобална, појава која се на најједноставинији и најјаснији начин може дефинисати појмом ,,измишљање традиције”.Ни наша култура није лишена бројних примера мање или више свесног измишљања личности, догађаја, па чак и мисли које смо бивали склони да приписујемо истакнутим историјским личностима. Књига која је пред читаоцима носи наслов ,,Највећи србски митови”.Иза тог сажетог описа крије се жеља аутора да заинтересованима понуди осврт на поједине драгоцене сегменте националне прошлости и културног наслеђа који се, уистину, налазе на размеђи историјске стварности и традиције, односно легенде и мита. Она није намењена историчарима, већ најширем кругу читалаца који желе да обогате и, изнад свега, објективизују своја знања из националне историје.
Дејан Ристић је истакнути историчар, преводилац и сценариста. Један од водећих стручњака у области интегралне заштите и управљања културним наслеђем. Бави се дипломатском историјом (србско-британски и србско-француски односи крајем 19. и почетком 20. века; југословенско-алжирски односи од 1954. године), Холокаустом, односом државе и традиционалних верских заједница у 20. веку, културном историјом и културом сећања).
Аутор већег броја научних радова и књига међу којима се посебно издваја ,,Кућа несагоривих речи: Народна библиотека Србије 1838-1941.''.
M.H.