МУЗИКА ПОПРАВЉА РАСПОЛОЖЕЊЕ И ЗДРАВЉЕ СРЦА

24-06-2018 02:37:24 | | pink.rs/ mojenovosti.com |

Музика не активира само слушни апарт, она исто тако покреће много регија у мозгу, укључујући оне за кретање, језик, пажњу, памћење и емоције.

- Не постоји стимуланс који симултано утиче на тако широка подручја мозга, као што је музика - каже Брајн Харис, музички терапеут са Универзитета Харвард.
Ова глобална активација догађа се док слушамо музику, свирамо инструмент или певамо, сасвим неформално, под тушем или у аутомобилу.
Музика може да промени хемију мозга, а те промене могу да буду корисне и за срце, показују бројне студије.
Студије сугеришу да људи, ако слушају музику, могу дуже да вежбају, да им се побољшава функција крвних судова релаксирањем артерија, откуцаји срца и притисак се враћају у нормалу много брже после оптерећења, смањује се анксиозност код особа које су преживеле инфаркт срца, помаже људима при опоравку после операције на срцу, па мање осећају бол и тескобу.
Слушање или стварање музике подстиче лучење допамина, хемијске материје у мозгу која људима даје мотивацију, па је тако вежбање без музике свакако мање пријатно. Процесуирање ("обрада") звука започиње у ћелијама мозга које, исто тако, контролишу откуцаје срца и дисање. Ова веза објашњава зашто релаксирајућа музика успорава откуцаје срца, дисање и притисак, а чини се и да олакшава бол, стрес и тескобу.Научници сугеришу да музика коју бирају сами пацијенти има бољи учинак него она коју изабере неко други. Како наводе стручњаци Америчке асоцијације за музичку терапију, музика изазива реакције захваљујући познавању мелодије, предвидивости и осећају сигурности, који су са њом повезани.
У студији Универзитета Тексас, која се бавила тестирањем срчаног стреса, научници су изабрали латино музику, будући да су већина учесника били Латиноамериканци и да им је музика тог ритма блиска.
У студији која се бавила опуштањем артерија, а која је тестирала класичну музику и рокенрол, побољшања су била израженија када су љубитељи класичне музике слушали класику него кад би слушали рок и обрнуто. Љубитељи опере могу да пронађу смирење у слушању опера, али код оних који је не воле опера може да изазове супротан ефекат.
Код коришћења музике за опуштање или побољшавање вежбања нема недостатака, све док децибеле држите под контролом, закључује Хеалтх Блог Медицинске школе Универзитета Харвард.